Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo cezpoľní zarábajú viac než domáci

16.05.2018, 13:25 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Cépečkári zarobia viac ako rodení Bratislavčania. Vyplynulo to analytikom z Inštitútu pre finančnú politiku, ktorí zozbierali dáta o mzdách synov a otcov. Chceli zistiť, nakoľko sa môže dieťa vymaniť z chudoby, respektíve, aké má šance na lepšie vzdelanie aj zárobky ako jeho rodičia.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy

IFP, platy

„Ak sa v Bratislave zamestná niekto, kto z nej pochádza, v priemere zarobí 1235 eur, respektíve 1671 eur, ak má aj vysokoškolské vzdelanie. Tí, čo sa v Bratislave zamestnajú, no ich rodičia majú trvalý pobyt mimo Bratislavy, zarobia v priemere až 1471 eur, teda o 19 percent viac ako pôvodní Bratislavčania,“ vysvetľuje v analýze s názvom Jablko padá ďaleko od stromu Tomáš Rizman.

Skončení vysokoškoláci prichádzajúci z východnejších krajov zarobia podľa zozbieraných dát v Bratislave až 2077 eur, teda o 24 percent viac ako vysokoškoláci narodení v Bratislave. „Tieto rozdiely sú štaticticky významné aj po zohľadnení ďalších charakteristík týchto zamestnancov,“ vysvetľuje T. Rizman.

Cieľavedomosť a dravosť

Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža dosahujú cépečkári lepšie zárobky z jednoduchých dôvodov. „Ľudia, ktorí migrujú či už v rámci krajiny alebo mimo nej, majú iné vôľové vlastnosti. Sú cieľavedomejší, dravejší, majú väčšiu toleranciu rizika, musia sa viac spoliehať na seba a sú viac tlačení do roboty,“ myslí si V. Baláž.

Podľa T. Rizmana im pravdepodobne aj viac záleží na plate.

Lepšie zárobky pre mimobratislavčanov však platia v podstate pre všetkých, ktorí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy IFP, platy