Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo desiatky tisíc Slovákov utekajú do Česka

16.10.2015, 05:30 | Peter Brejčák | © 2015 News and Media Holding

Slovákom sa v Česku páči čoraz viac. Napriek rozdeleniu republiky pred viac ako dvomi desaťročiami ich tam žije takmer stotisíc. Dôvodov za odchodom môže byť viacero. Jedným z častých argumentov pre odchod do Česka je kvalitnejšie vysoké školstvo. Slovákov na tamojších univerzitách je približne 22-tisíc, pričom toto štúdium majú bezplatné.

  • Tlačiť
  • 31

Výskum Masarykovej univerzity navyše dokázal, že sa slovenskí študenti Česku vyplatia – na daniach, ubytovaní, jedle, zábave a ďalšie položkách prinášajú tamojšej ekonomike ročne 650 miliónov korún (25 miliónov eur).

Ďalším z dôvodov môžu byť aj pracovné miesta. Slovensko je s úrovňou nezamestnanosti nad priemerom Európskej únie. Česká republika pritom z údajov vychádza najlepšie, nachádza sa aj pred Nemeckom. Región hlavného mesta Prahy je na tom ešte lepšie, v roku 2014 mal najnižšiu nezamestnanosť v celej EÚ.

Počet Slovákov žijúcich v Českej republike pritom neustále narastá. Po vstupe krajín do EÚ bol na úrovni 47-tisíc, v druhom kvartáli tohto roka atakoval hranicu 99-tisíc. Jedinou výnimkou bola hospodárska kríza, Slováci však svoje počty v ČR stihli vyrovnať už v roku 2011.

Hlavné a najjednoduchšie vysvetlenie, prečo Slováci odchádzajú do Česka, ale ponúkajú dáta Českého statistiského úřadu a Štatistického úradu SR. V takmer každom hospodárskom odvetví sú schopní zarobiť za hranicami viac ako doma. Dokonca viac, ako samotní Česi, všimol si český ekonóm Lukáš Kovanda.

Platy Slovákov v ČR

Platy Slovákov v ČRZdroj: Twitter/Lukáš Kovanda

Vyššie platy môžu byť v niektorých odvetviach vysvetlené práve vysokoškolským vzdelaním. Podľa údajov Sociologického ústavu SAV zostáva po vyštudovaní vysokej školy približne 55 percent Slovákov naďalej v zahraničí, pričom výška platu priamo koreluje s úrovňou dosiahnutého vzdelania.

Odliv mozgov škodiť nemusí

Slovenskej ekonomike (celkovo) ľudia odchádzajúci do zahraničia škodiť nemusia. Vďaka tomu, že za prácou odchádzajú, vytvárajú nedostatok pracovných síl v jednotlivých odvetviach. Ponuka práce, ktorá nedokáže naplniť dopyt po nej (ľudia prácu ponúkajú; firmy po nej vytvárajú dopyt), tak v týchto odvetviach zvyšuje platy. 

Do zahraničia pritom vo väčšine odchádzajú ľudia a deti z „lepších“ rodín, väčšinou vysokoškolsky vzdelaní. Výskum SAV hovorí, že vďaka tomu neobsadzujú vysokopostavené posty, čím umožňujú kariérne vyrásť ľuďom, ktorí by inak boli v nevýhode. Podobná je situácia aj s miestami na vysokých školách.

Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, Slovensko odlivom mozgov netrpí. Naopak, minimálne od roku 2000 sa do našej krajiny prisťahovalo viac ľudí, ako odsťahovalo. Krátkodobo pracovať do zahraničia chodia síce desiatky tisíc Slovákov, avšak väčšinou ide o robotníkov a remeselne zdatných ľudí. 

  • Tlačiť
  • 31

Tagy Česká republika, odliv mozgov, platy