Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo je Macron odtrhnutý od reality a stráca ministrov

04.10.2018, 19:54 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Je až neuveriteľné, ako rýchlo dokážu Francúzi zavrhnúť politikov, ktorých ešte pred pár mesiacmi milovali. Príkladom je mladý investičný bankár Emmanuel Macron, ktorý sa pred rokom a pol stal prezidentom. Dobre vyzerajúci fešák v štýlových oblekoch sľuboval zmenu, energický prístup k problémom a búranie tradičných straníckych pozícií, ktoré voličov unavili.

  • Tlačiť
  • 7

Lenže tak ako jeho predchodcovia (Nicolas Sarkozy či Francois Hollande) čelí obrovskej kritike. Niekedy až neoprávnene, čo odzrkadľuje skôr mentalita Francúzov ako reálne poklesky hlavy štátu.

V krajine ho prezývajú „prezidentom bohatých“, ktorý nepočúva plebs a od obyčajných ľudí sa izoloval. Najnovší prieskum tieto pocity voličov zohľadňuje. Jeho vládnutie vníma pozitívne len 29 percent voličov. Vlani v lete to bolo 64 percent.

Štyridsaťročný prezident nemá problémy len medzi voličmi ale aj vo vláde, kde ho opúšťajú najbližší. Tento týždeň podal demisiu už tretí minister, ktorý sa nestotožnil so smerovaním jeho vládnutia.

Neprehliadnite

Minister vnútra Gérard Collomb pôvodne chcel vydržať až do mája 2019, aby sa vo voľbách v roku 2020 mohol uchádzať o funkciu primátora druhého najväčšieho mesta Lyon. Lenže potom si to rozmysel a podal demisiu. V pondelok E. Macron ju odmietol prijať, no nakoniec súhlasil.

Nedostatok pokory

Bývalý minister bol Macronov najvernejším spojencom, ale v posledných mesiacoch došlo k viacerým nezhodám. Minulý mesiac exminister otvorene povedal, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Emmanuel Macron