Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo kupujeme v kine predražený popkorn a čo sa stane, keď zmizne posledný strom

21.09.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Úbytok stromov sa na mnohých miestach zrýchľuje, najmä v tropických oblastiach ročne padnú za obeť miliardy kusov. Odkedy ľudstvo začalo pred 12-tisíc rokmi s poľnohospodárstvom, vyrúbala sa takmer polovica z odhadovaného množstva 5,8 bilióna stromov na svete, píše britský magazín BBC.

Ten sa v rámci požiarnej krízy v Amazonskom pralese rozhodol preskúmať trocha nepravdepodobný, no nie až tak nereálny scenár – čo by sa stalo, ak by sa na planéte neuchoval už ani jeden strom.

Na úvod treba poznamenať, že stromy poskytujú útočisko veľkému množstvu rastlín, húb a zvierat. Náhlym zmiznutým všetkých stromov a lesov by zároveň zmizla veľká časť biodiverzity planéty, došlo by k masívnemu vyhynutiu organizmov.

Keďže stromy fungujú ako sklady uhlíka, zadržiavajú vlhkosť a fungujú ako „stabilizátory“ pôdy, v dlhodobom aj krátkodobom horizonte by nastali drastické zmeny klímy – od záplav, cez erózie až po rýchle oteplenie regiónov.

Neprehliadnite

Istá štúdia ukázala, že úplné odstránenie lesa s rozlohou 25 štvorcových kilometrov viedlo k zvýšeniu miestnych teplôt o dva stupne Celzia v tropických pásmach a o jeden stupeň v miernych pásmach.

Okrem toho, že zvýšenými teplotami, narušením vodného cyklu a stratou tieňa by trpeli miliardy ľudí a hospodárskych zvierat, chudoba a smrť by si prišla pre mnohých, ktorých

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)