Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo plyn nezdražie, aj keď dôvody by boli

16.11.2017, 10:18 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

Viacerí dodávatelia plynu už podali na regulačný úrad návrh, kde žiadajú, aby im schválil vyššie stropy na ceny plynu. Ceny plynu na veľkoobchodnom trhu totiž rástli.

  • Tlačiť
  • 1

Nie radikálne, približne o 0,7 eura za megawatthodinu, ale napriek tomu ho viacerí dodávatelia chceli premietnuť do regulovaných cien pre domácnosti a malé firmy.

„Ak by sa cena ostatných regulovaných zložiek ceny plynu pre budúci rok nezmenila, znamenalo by to nárast celkovej ceny pri zemnom plyne od dvoch do troch percent v závislosti od druhu tarify, ktorú konkrétna domácnosť alebo malý podnik využíva. Platí pritom, že vyšší nárast ceny plynu sa premietne viac u odberateľov s vyššou spotrebou,“ vysvetľoval Jiří Koudela z alternatívneho dodávateľa Slovakia Energy.

„Úradu sme predložili cenový návrh,“ skonštatoval Katarína Šulíková, hovorkyňa innogy Slovensko, ktorá je dcérskou firmou Východoslovenskej energetiky. Innogy je druhý najväčší dodávateľ plynu pre domácnosti. Podobne sa zachoval aj alternatívny dodávateľ Energie2 či Slovakia Energy, ktoré patria do prvej šestky najväčších dodávateľov.

SPP: Situácia je stabilná

Ak im aj úrad vyššie ceny schváli, takmer určite vyššie ceny nepremietnu do svojich cenníkov. „Môžeme potvrdiť, že dodržíme sľub, ktorý sme dali našim zákazníkom, a teda garantujeme stále nižšie ceny zemného plynu v porovnaní s cenami dominantného dodávateľa,“ dodáva K. Šulíková.

Neprehliadnite

Dominantný dodávateľ plynu Slovenský plynárenský priemysel, ktorý je v stopercentnom vlastníctve štátu pritom návrh na zmenu cien nepodal a ani ho neplánuje podať.

„SPP považuje situáciu na trhu s plynom za stabilnú, pričom ceny sú podobné ako v minulom roku. Keďže cena komodity na trhoch nevyvoláva tlak na zmenu regulovaných cien, SPP nepredložil ÚRSO návrh na úpravu cien za dodávku plynu pre domácnosti a malé podniky na rok 2018,“ konštatuje hovorca plynární Ondrej Šebesta.

Dodávatelia totiž nemusia tento rok predkladať návrh na zmenu cien, keďže tak urobili vlani a schválené ceny im platia až do roku 2021. Pričom aj regulačný úrad robí tlak na zmenu cien iba v prípade, že by ceny komodít na svetových trhoch klesali a firmy by dobrovoľne nechceli zasahovať do svojich cenníkov.

Cítia tlaky

„V momente, keď tie ceny klesali na veľkoobchodnom trhu, tak na nás regulátor tlačil, aby sme podávali nové cenové návrhy. Aj SPP, ktorý je cenotvorca sám od seba upravoval ceny smerom dole. V momente, keď ceny rastú a malo by na to reagovať aj SPP, nezaznamenali sme, že by podávali cenový návrh,“ hovorí J. Koudela.

Návrh na zmenu cien nepodávali napríklad ani ďalší alternatívni dodávatelia ako Magna E.A či Stredoslovenská energetika. Hovoria, že cenový nárast na burze ich nemotivoval podávať nové cenové návrhy.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy plyn, regulácia, SPP, ÚRSO