Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predané za 10 minút. Krejčířovu africkú vilu vydražili

28.11.2015, 15:40 | ČTK

V juhoafrickom Bedfordview sa v sobotu vydražila luxusná vila. Jej majiteľom bol Radovan Krejčíř, ktorého v JAR súdia za závažné zločiny. Podľa miestnych médií získal nehnuteľnosť jeden zo štyroch prihlásených dražiteľov po 10-minútovej aukcii. Cena doteraz nebola zverejnená. Pred siedmimi rokmi bola hodnota vily 13 miliónov randov (asi 850-tisíc eur).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

dražba, JAR

Radovan Krejčíř dostal za tunelovanie 15 rokov.Zdroj: SITA/AP

"Je to krásny dom. Ani na to (že patril Krejčířovi) nemyslíte, keď ste vo vnútri, snáď len to veľmi zvláštne zabezpečenie," povedal médiám jeden z neúspešných dražiteľov Christiaan Gey van Pittius. Väčšina spální má vraj pancierové dvere s mnohými zámkami.

O dome vo štvrti Bedfordview a o tom, ako sa k nemu Krejčíř rok po svojom príchode do JAR dostal, sa v krajine veľa píše. Podľa niektorých správ ho získal v roku 2008; vstúpil vraj do neho s kufríkom napchatým peniazmi a vyhlásil, že bude jeho.

Už koncom novembra pustili úrady do Krejčířovho domu novinárov, ktorí dostali hodinu na podrobnú prehliadku členitej budovy. Tá stojí na útese v luxusnej štvrti Johannesburgu a poskytuje úžasný výhľad. Pri príjazdovej ceste do domu sú tri garáže, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi ukrývali Krejčířove luxusné člny, autá a motorky. Teraz sú opustené rovnako ako koterec pre psov neďaleko vchodu.

Najväčší dojem na návštevníkov urobila priestranná kúpeľňa, kde by bolo možné organizovať tanečné večierky, a v ktorej sú vaňa a toaleta umiestnené tak, aby z nich bol dobrý výhľad. Ten umožňuje presklená stena. Srdce domu je na druhom poschodí, kde sa nachádza salón a bohato vybavená kuchyňa.

Niektorí návštevníci si všimli, že dom rozhodne nie je bezpečný pre deti, pretože na niektorých rampách a balkónoch chýba zábradlie. Nepáčil sa im ani fakt, že k nemu nepatrí žiadna záhrada.

Russell Berkman z realitnej firmy Jawitz Properties odhadol, že vďaka unikátnemu dizajnu a vyvýšenej polohe by sa vila mohla predať za viac ako 24,5 milióna randov (1,6 mil. eur). Tým by sa stala najdrahšie predanou nehnuteľnosťou v tejto štvrti.

Daňové podvody aj plánovanie vraždy

Krejčíř sa presídlil do JAR zo Seychel, kam utiekol pred policajným vyšetrovaním v Česku. V Juhoafrickej republike, kde je spájaný s viacerými zločinmi, požiadal o azyl, čo komplikuje českú žiadosť o jeho vydanie. Až do vyriešenia azylového konania totiž nemôže byť kvôli utečeneckému statusu deportovaný.

Vo vlasti ho v piatok poslal súd do väzenia na 15 rokov za snahu o vytunelovanie štátneho podniku Čepro a prípravu vraždy colníka. Do tohto trestu sa započítavajú aj jeho skoršie odsúdenia za polmiliardový daňový únik a ďalšie zločiny.

Z daňových podvodov je obviňovaný tiež v JAR, kde mu kvôli tomu zmrazili jeho majetok. Luxusný dom zabavil juhoafrický finančný úrad a jeho dražba má pomôcť uhradiť Krejčířove daňové podlžnosti. V aukcii skončilo a predalo sa už aj Krejčířovo vidiecke útočisko pri rieke Vaal.

Krejčíř čelí v Juhoafrickej republike niekoľkým procesom a v auguste bol uznaný vinným v jednom z nich. Vynesenie rozsudku bolo niekoľkokrát odročené a podľa juhoafrických médií sa Čech snaží z väzenia utiecť.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dražba, JAR

Diskusia (0 reakcií)