Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predseda SAA: Môže sa stať, že školám akreditáciu neudelíme alebo odoberieme

27.02.2019, 15:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Na kvalitu vysokých škôl bude dozerať Robert Redhammer a Slovenská akreditačná agentúra pod jeho vedením. Bývalý rektor Slovenskej technickej univerzity uspel vo výberovom konaní, ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) by ho mala vymenovať do funkcie koncom mesiaca. TREND položil prvému predsedovi SAA niekoľko otázok o tom, čo chce dosiahnuť na čele novej inštitúcie.

  • Tlačiť
  • 1

Aký stav vo vysokom školstve by mala agentúra pod vaším vedením dosiahnuť?

Mojou ambíciou je zmeniť vnímanie kvality na samotných vysokých školách aj v širšej verejnosti. Vydiskutovať si, čo konkrétne je kvalita, pretože mnohí ju vnímajú odlišne a tiež nastaviť systém na sústavné zlepšovanie sa samotnými školami. Ak sa to podarí a školy sa budú viditeľne zlepšovať znovu a znovu, tak som presvedčený, že získajú späť aj dôveru verejnosti a mnoho mladých ľudí prestane utekať za vzdelávaním do zahraničia.

Predpokladáte zánik niektorých vysokých škôl v dôsledku nového nastavenia úrovne kvality a požiadaviek na školy?

Regulácia počtu škôl nie je primárnou úlohou agentúry. Je to skôr otázka ekonomickej efektívnosti. Aj keď veľkosť školy má vplyv na akýsi genius loci, aj malé školy môžu byť kvalitné. Agentúra sa bude primárne zameriavať na kvalitu a na jej zabezpečovanie. Pritom sa môže stať, že niektorým školám akreditáciu neudelí alebo odoberie a že v konečnom dôsledku škôl bude menej. To však nie je cieľom novej agentúry. Cieľom je zabezpečenie kvality.

Neprehliadnite

Kto bude tvoriť akreditačné štandardy, ktoré zo zákona vydáva agentúra?

Dnes je predčasné hovoriť, ktoré osoby ich budú pripravovať, keďže agentúra existuje len formálne. Výkonná rada ešte len bude menovaná, zatiaľ nepoznáme ani všetky mená. Úloha je o to ťažšia, že súbežne s pravidlami musíme budovať aj agentúru ako inštitúciu. Predpokladám však, že dokážeme postupovať rýchlo.

R. Redhammer

Ako bude nastavená transparentnosť týchto procesov?

Nová

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy SAA, školstvo, vysoké školy