Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predstavte si voľný deň, keď sa nejde do práce a len sa debatuje o politike

21.04.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na nebezpečný kozmetický výrobok v Európskej únii

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Austrálsky poslanec Andrew Leigh prišiel s neobvyklým nápadom, ako opäť začleniť rozčarovaného voliča do politického procesu. Navrhuje, aby pred významnými voľbami bol vyhlásený štátny sviatok s názvom Diskusný deň, počas ktorého by občania mohli spolu debatovať o politických témach, ktoré sa ich týkajú. K tomuto nápadu ho vraj inšpirovali práce dvoch amerických politológov. Informoval o tom v piatok spravodajský web BBC. Politológovia Bruce Ackerman a James Fishkin o možnosti vyhlásení takzvaného diskusného dňa týždeň pred voľbami prvýkrát písali v práci z roku 2004. Niekdajší britský generálny prokurátor lord Goldsmith navrhol niečo podobné vo svojej práci o občianstve z roku 2008.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predloží do medzirezortného pripomienkového konania nový koncept pohotovostí na budúci týždeň. Informoval o tom v piatok na stretnutí s novinármi šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker. Ako poznamenal, po novom ambulantné pohotovosti budú v každom okresnom meste.

Akcionári Prima banky budú o mesiac rozhodovať o zlúčení so Sberbank Slovensko. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, mimoriadne valné zhromaždenie sa bude konať 24. mája. V návrhu zmluvy o zlúčení je uvedené, že obe strany požiadajú o zápis zlúčenia do Obchodného registra SR s účinnosťou od 1. augusta. Značka Sberbank tak zanikne k 31. júlu 2017.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na nebezpečný kozmetický výrobok v Európskej únii. Ako informoval hlavný hygienik Ján Mikas, ide o očný krém Eye Performer Gel Supérieure značky DeAura D'or myst?re, výrobného typu a dávky 07091816 s čiarovým kódom 7290106492387. Očný krém vyrobili v Izraeli a nachádza sa v 30 ml tmavohnedej plastovej fľaši. V tomto nezmývateľnom výrobku bola zistená prítomnosť zmesi konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone (0,0025%), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Takáto zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Ján Mikas upozorňuje, že výrobok sa môže vyskytovať v predaji aj na Slovensku.

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) chce preveriť efektívnosť a účinnosť použitia finančných prostriedkov pri postupnom zavádzaní programu ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa). Ako informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, v tejto súvislosti plánuje úrad v spolupráci s Fakultou sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave zisťovať spokojnosť občanov so zavedením klientskych centier. Prieskum verejnej mienky zorganizujú formou dotazníkov. "Zozbieranie dotazníkov bude zabezpečovať bezmála 120 študentov 4. ročníka odboru Verejná správa vo viac ako troch desiatkach vybraných klientskych centier po celom Slovensku v termíne od 24. do 28. apríla," uviedla Bolech Dobáková

Aprílové mrazy zatiaľ ovocinárom nespôsobujú rozsiahle škody na úrode ako v minulom roku. Podľa Ovocinárskej únie Slovenska, uplynulú noc zo štvrtka na piatok pracovali v sadoch stovky ovocinárov. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK tvrdí, že pre budúce generácie je kľúčový rozvoj kritického myslenia. Riaditeľka Ústavu verejnej politiky na FSEV UK Emília Sičáková-Beblavá hovorí, že študenti fakulty navštevujú kurzy, ktoré sa venujú správe vecí verejných ako aj obmedzovaniu korupcie. Záverečné práce študentov sú podľa nej zamerané na participáciu v spoločnosti či nakladanie s verejnými zdrojmi. Fakulta vo svojom stanovisku tvrdí, že verejnosť na Slovensku vníma korupciu medzi politikmi a štátnymi úradníkmi ako veľmi rozšírenú. Dodáva tiež, že keď budeme všetci ticho, na súčasných netransparentných praktikách mocných sa nič nezmení. „Mňa osobne potešilo aj oprášenie hesla a emócie ‘nie je nám to jedno‘, čo bol slogan mobilizačnej kampane pred voľbami 2002. Vtedy to zabralo. Snáď aj teraz,“ dodala Olga Gyárfášová.

Paríž, streľba, Champs ElyseesZdroj: SITA / AP

Francúzsky policajt, ktorý prišiel o život vo štvrtok pri útoku na Champs-Elysées v centre Paríža, bol v novembri roku 2015 pri zásahu proti islamistickým teroristom v parížskom klube Bataclan. Informovala o tom v piatok rozhlasová stanica Europe 1. Xavier Jugelé mal 37 rokov a bol príslušníkom 32. oddelenia poriadkovej polície v Paríži. Podľa svojich kolegov bol vždy "ochotný, nápomocný a tešil sa zo života". V polícii začal slúžiť pred šiestimi rokmi, pričom bol dvakrát - v rokoch 2015 a 2016 - vyslaný do Grécka, ktoré vtedy vlastnými silami nezvládalo nápor imigrantov prichádzajúcich z vojnových oblastí na Blízkom východe.

V aute, ktorým sa páchateľ štvrtkovej prestrelky v Paríži dopravil na ulicu Champs-Elyseés v centre mesta, sa našla opakovacia brokovnica a niekoľko kuchynských nožov. Informovala o tom v piatok televízia BFMTV s odvolaním sa na úrad prokurátora. V súvislosti s vyšetrovaním prestrelky v centre Paríža polícia v noci na piatok zadržala a vypočúva tri osoby, ktoré sa nachádzali v byte predpokladaného páchateľa útoku. Podľa agentúry AP ide o členov rodiny zastreleného útočníka. AP pripomenula, že zadržanie príbuzných útočníka je obvyklým policajným postupom v prípade takýchto činov.

Podľa webovej stránky denníka Le Monde mužom, ktorý vo štvrtok večer na Champs-Elysées pustil paľbu do policajného auta a krátko na to bol zlikvidovaný policajnou hliadkou, bol 39-ročný Karim Cheurfi. Le Monde dodal, že Cheurfi bol v roku 2015 prepustený z väzenia, kde si odpykal trest za pokus o trojnásobnú vraždu. Podľa justičných zdrojov, na ktoré sa odvoláva Le Monde, sa vo februári tohto roku začalo proti Cheurfimu viesť vyšetrovanie na oddelení pre boj s terorizmom po tom, ako sa príslušníkom bezpečnostných zložiek opakovane vyhrážal útokom. Cheurfiho vypočúvali, ale prepustili na slobodu pre nedostatok dôkazov. Už vo štvrtok večer sa k zodpovednosti za útok prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát. Francúzski odborníci na terorizmus však upozornili, že toto priznanie bolo zverejnené nezvyčajne skoro po čine.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa budúci štvrtok stretne s americkým miliardárom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, hovoriť spolu budú Predovšetkým o terajšej politickom vývoji v Maďarsku. So Sorosom majú naplánované stretnutia taktiež podpredsedovia komisie Frans Timmermans či Jyrki Katainen alebo eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová. Európska komisia dala minulý týždeň najavo svoje znepokojenie nad krokmi maďarskej vlády, Najmä nad sporným zákonom o vysokých školách. Kroky Budapešti podľa nej vyvolávajú pochybnosti, či sú v súlade s právom a spoločným hodnotami Európska únia. Novela zákona o vysokých školách, voči ktorej sa v Budapešti aj inde v EÚ zdvihlo odpor, je podľa komentárov cielene namierená proti Stredoeurópskej univerzite (CEU). Tú v roku 1991 založil práve George Soros, teraz ostrý kritik vlády súčasného premiéra Viktora Orbána.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)