Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Premiér vyzýva M. Januška na odchod z funkcie

09.04.2009, 19:52 | SITA

Ak šéf rezortu výstavby neodíde z funkcie sám, premiér podá návrh na jeho odvolanie.

  • Tlačiť
  • 0

Premiér Robert Fico vyzýva ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška, aby odstúpil z funkcie. Rozhodol sa tak po oboznámení s výsledkami kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý prešetroval podozrenia z porušenia zákona o verejnom obstarávaní pri nákupoch niektorých služieb súvisiacich s implementáciou Národného strategického referenčného rámca.

Ak M. Janušek neodíde z funkcie sám najneskôr v utorok, R. Fico podá prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na jeho odvolanie. Informoval o tom riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš.

Premiér Robert Fico bol v tomto prípade podľa politológa Grigorija Mesežnikova nečinný viac ako tri mesiace a bol pod tlakom opozície a médií. Zverejnená správa Úradu pre verejné obstarávanie však zosumarizovala chyby, ktoré sa stali na ministerstve výstavby, a tak tlak na premiéra zosilnel, dodal. "Asi by bolo neudržateľné, aby minister Janušek zostal vo funkcii," zdôraznil politológ.

G. Mesežnikov predpokladá, že SNS bude veľmi nespokojná s týmto rozhodnutím. Rezort ale zostáva v rukách SNS a národniari sa budú ďalej snažiť využívať výhody, ktoré im z toho plynú. Preto nepredpokladá vážnejší koaličný spor medzi Smerom a SNS, lebo tieto strany spoločne podporovali víťazného prezidentského kandidáta.

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR v tzv. nástenkovom tendri na poskytovanie služieb pri čerpaní eurofondov porušilo podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) zákon o verejnom obstarávaní. Predseda úradu Béla Angyal spresnil, že rezort v tendri neurčil predpokladanú cenu zákazky, čo bolo potrebné pre zvolenie postupu obstarávania.

Zmluva s vybraným uchádzačom na základe kontroly ÚVO bola uzatvorená v rozpore so súťažnými podkladmi. B. Angyal označil obidva dôvody za vážne porušenie zákona o obstarávaní. Ostatné zo šiestich zistených nedostatkov mali podľa neho administratívny charakter. Ministerstvo výstavby dnes opakovane trvalo na tom, že kontrola ÚVO nekonštatovala porušenie zákona o verejnom obstarávaní o poskytovaní služieb pri čerpaní eurofondov.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)