Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prenájom auta namiesto vlastníctva. Úspora či vyhodené peniaze?

16.10.2018, 11:19 | Jozef Ryník | © 2018 News and Media Holding

Pri domoch aj bytoch stále platí, že väčšina Slovákov ich chce vlastniť. Podobne je to aj pri autách, ale postupne sa to mení. Najmä firmy, ale už aj menší podnikatelia sa zaujímajú o operatívny lízing, kde auto nevlastnia, len si ho prenajímajú.

  • Tlačiť
  • 14

Keď chce podnikateľ auto a nemá na neho našetrené, má viacero možností, ako ho získať. Väčšinou si zoberie spotrebný úver v banke či v lízingovej spoločnosti, alebo si ho obstará na lízing. Tu má dve možnosti: finančný lízing alebo operatívny. Kým pri prvom spláca auto, ktoré si neskôr odkúpi, pri druhom si auto len prenajíma a k tomu dostane balík služieb v podobe servisu, poistky či diaľničných poplatkov. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.

Popularita prenájmu auta stúpa

V posledných rokoch záujem o operatívny lízing rastie. Tento trend potvrdzujú aj lízingové firmy. „Firmy aj súkromní zákazníci začínajú vnímať prepravu viac ako službu, takže už nepovažujú vozidlo za svoju investíciu a nemusia ho z tohto dôvodu vlastniť,“ vysvetľuje Vladimír Vajgel, obchodný riaditeľ ČSOB Leasingu.

Kým v minulosti využívali operatívny lízing najmä veľké zahraničné firmy, ktorým to nariadila materská firma, dnes sa k nemu prikláňajú aj malé a stredné spoločnosti, a dokonca aj živnostníci. Túto službu dnes využívajú aj mnohí advokáti, lekári či iní zástupcovia slobodných povolaní.

„Novinkou je, že o tento typ služby narastá záujem aj medzi súkromníkmi. Klient získa nové vozidlo s balíkom základných služieb za mesačný paušál tak, ako je zvyknutý pri mobilných operátoroch,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Leasing Slovakia.

Neprehliadnite

Úžívanie namiesto vlastnenia

Dôvodov na prechod od vlastnenia na užívanie vozidla je viacero. „Najčastejšími dôvodmi sú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy autá, firmy, lízing, úver

Súvisiace články

Záujem o Operatívny leasing rastie, sú úroky v ponuke rozhodujúce?

Operatívny leasing na Slovensku aktuálne zažíva asi svoje najlepšie časy. Ďaleko viac podnikateľov, menších spoločností aj súkromných osôb, kategórie, ktoré doteraz o operatívnom leasingu veľmi neuvažovali, zbierajú informácie o podmienkach a výške mesačných splátok. 2

Na čo myslieť pri operatívnom lízingu

Kolesá sú pre lízingovky čoraz dominantnejšie

Erotickému priemyslu sa v kríze darí a ako pandémia zmení svet

Koronavírus a lacná ropa je tvrdým úderom pre biopalivá