Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prepad maloobchodu sa v auguste zmiernil

05.10.2009, 09:17 | mm

Tržby obchodníkov sa medziročne znížili takmer o desatinu

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

kríza, obchod

Medziročný prepad maloobchodu sa v auguste zmiernil. Ako informoval Štatistický úrad, tržby si medziročne pohoršili o 9,6 percenta, čo je tretí najlepší výsledok v tomto roku, po januári a apríli. Od mája predaje padali dvojciferným tempom. V júli sa tržby medziročne znížili o 11,1 percenta.

Augustové čísla sú lepšie, než prognózovali analytici. Tí počítali, že maloobchod si pohorší o 10,2 percenta. "Vývoj v maloobchode zodpovedá postupnému zotavovaniu spotrebiteľského pesimizmu, ako to aj ukazuje index spotrebiteľskej dôvery," povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo. Tento ukazovateľ zaznamenal dlhoročné minimum ešte vo februári. Odvtedy sa zotavuje. V septembri dosiahol najlepšiu úroveň od januára tohto roku. 

Podobne sa vyvíjal aj ukazovateľ dôvery maloobchodníkov. Svoje minimum zaznamenal v marci. Počas nasledujúcich mesiacov sa už udržal nad ním a v ostatných dvoch mesiacoch sa vrátil k najlepším výsledkom od februára tohto roka.

Aktuálna situácia v maloobchode podľa analytika kopíruje aj vývoj miery nezamestnanosti, ktorá v auguste prestala rásť. Podiel ľudí bez práce sa znížil o 0,02 percentuálneho bodu na 12,05 percenta.

Rast iba v hypermarketoch a supermarketoch

Najsilnejšej zložke maloobchodu, hypermarketom a supermarketom, sa darilo najviac. Tržby týmto obchodníkom vzrástli takmer o štyri percentá. Ostatné segmenty zaznamenali prepad.

Najhoršie je na tom maloobchod mimo predajní, stánkov a trhov, ktorý medziročne klesol o viac ako tretinu. Nasledujú ho špecializované predajne s ostatným tovarom pre domácnosť. Tržby týchto obchodníkov si medziročne pohoršili o 26,3 percenta. Benzínové pumpy takisto vykázali v auguste mínus. Ich obrat sa znížil o 12,6 percenta.

Situácia vo veľkoobchode je horšia. Ten sa v auguste prepadol takmer o tretinu. Predaj a oprava motorových vozidiel si medziročne pohoršila o 17,8 percenta.

Maloobchod horší ako priemer Európy

Augustový prepad slovenských maloobchodných tržieb je väčší, ako v Európskej únii či v eurozóne. Šestnásť krajín platiacich eurom si medziročne pohoršilo o 1,8 percenta. Európska únia zaznamenala mínus 2,6 percenta.

Najväčší nárast tržieb bol v Poľsku (6,8 %) a Rakúsku (1,3 %). Najväčší pokles zaznamenali Lotyšsko (30,3 %), Estónsko (20,6 %), Litva (20,3 %) a Slovinsko (13,2 %).

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kríza, obchod

Diskusia (0 reakcií)