Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prepustený učiteľ Žarnay mal podľa NKÚ pravdu

12.02.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Vysoké zdanenie nie je podľa českého prezidenta Miloša Zemana prekážkou ekonomickej úspešnosti, ak sa dane nerozkradnú

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Košická Obchodná akadémia na Polárnej ulici právne služby nepotrebovala. Vyplýva to z vyšetrovania Národného kontrolného úradu (NKÚ). Ten konštatoval okrem nepotrebnosti právnych služieb aj viaceré pochybenia vo verejnom obstarávaní. Podľa NKÚ porušila škola finančnú disciplínu pri správe viac ako 51 tisíc eur. Na zbytočnosť právnych služieb upozorňoval tamojší učiteľ a predseda Rady školy Oto Žarnay. Škola ho následne prepustila. Dnes vedie súdny spor o neplatnosť výpovede. O. Žarnay bol ocenený titulom Biela vrana.

Škandinávsky model sociálneho štátu dokazuje podľa českého prezidenta Miloša Zemana, že vysoká miera zdanenia nie je prekážkou ekonomickej úspešnosti. Ako uviedol, neplatí tak tvrdenie neoliberálov, ktorí hovoria, že čím sú nižšie dane, tým je lepšie. Na medzinárodnej konferencii "Sociálna demokracia v 21. storočí“ ďalej česká hlava štátu uviedla, že vysoká miera zdanenia vedie k základnej sociálno-ekonomickej hodnota, a tou je súdržnosť. Príklad Škandinávie podľa M. Zemana dokazuje, že vysokú mieru zdanenia možno spojiť s ekonomickou úspešnosťou, avšak len za podmienky, že sa daňový výnos nerozkradne.

Index pražskej burzy poklesol v piatok 0,15 percenta. V červených číslach sa ocitli akcie Erste Bank (- 58 %) a Komerční banky (-0,71 %). V mínuse bol aj Unipetrol (-0,8 %), naopak ČEZ si polepšil (+5,54 %). Trhom v Poľsku a Maďarsku sa tiež darilo. Budapeštiansky index BUX vzrástol o 0,75 percenta, ťahaný najmä akciami OTP (+1,57 %) a farmaceutickej spoločnosti Richter (+1,27 %). Index varšavskej burzy WIG20 stúpol o 0,38 percenta. Najviac si pripísala hutnícka firma KGHM (+2,07 %).

Pokračujúce deflačné tlaky v českej ekonomike zvyšujú možnosť zavedenia záporných úrokových sadzieb. Uviedol člen bankovej rady Českej národnej banky Jiří Rusnok. K diskusii o zavedení negatívnych sadzieb sa ČNB vrátila na svojom minulotýždňovom zasadnutí, prvýkrát o tom rokovala vlani v septembri. Minulý týždeň, v súlade s očakávaniami, ponechala hlavnú úrokovú sadzbu blízko nuly a potvrdila, že zotrvá pri politike slabého výmenného kurzu koruny.

Najväčšia nemecká banka Deutsche Bank odkúpi z trhu vlastné dlhopisy v objeme 3 miliardy eur a tiež dolárové v objeme 2 miliardy amerických dolárov. Firma sa tak po prepade akcií snaží zmierniť obavy investorov ohľadne vlastnej finančnej situácie. Dnes si akcie pripísali približne 10 percent, ale od začiatku roka strácajú až 35 percent a ocitli sa na 30 ročnom minime. Banka vlani vykázala stratu 6,8 miliardy eur.

Predaj vozidiel skupiny Volkswagen začal v januári opäť rásť vďaka čínskemu dopytu. Tamojší záujem kupcov bol aj napriek emisnému škandálu najvyšší v histórii. Počet áut, ktoré koncern dodal v januári na všetky trhy, narástol o 3,7 percenta. Čínsky dopyt rástol o 15,4 percenta, európsky len o 1,8 percenta. Dodávky do všetkých ostatných regiónoch oslabili, pričom najväčší pokles nastal v Rusku (- 29,5 %) a Brazílii (-38,8 %).

Služby súkromného dopravcu RegioJet využilo od polovice decembra 2014 približne 900 tisíc ľudí. V tomto roku by mal ich počet narásť o pätinu. Od polovice januára posilnil RegioJet svoje tri páry vlakov na hlavnej trati medzi Bratislavou a Košicami zo šiestich na desať vozňov. V čase špičky, teda od štvrtka poobede do pondelkového rána, plánoval dopravca nasadiť vlaky s trinástimi vozňami. Od Železníc Slovenskej republiky však nedostal povolenie využívať jediné nástupište na bratislavskej Hlavnej stanici, ktoré umožňuje vypravovať takéto dlhé vlaky. Dôvodom je časová kolízia s iným spojom.

Súčasná generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová nemá žiadneho súpera v boji o pozíciu šéfa fondu na ďalšie funkčné obdobie. V stanovenej lehote sa žiaden ďalší kandidát neprihlásil. Jej znovuzvolenie podporujú USA aj Čína.

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sú pripravení spolupracovať na znižovaní ťažby, pričom nečlenské štáty nebudú produkciu zvyšovať. Uviedol to minister energetiky Spojených arabských emirátov Suhail bin Mohammed al-Mazrouei. Ako ďalej informoval The Wall Street Journal, dodávky z krajín mimo OPEC sa podľa očakávaní znížia v objeme do 800 tisíc barelov ropy denne. Dopyt po rope by sa mal pritom zvýšiť o 1,3 miliónov barelov ropy denne. To by malo prispieť k nastoleniu rovnováhy na trhu.

Kvalita českého benzínu a nafty bola v roku 2015 najlepšia za posledných 14 rokov. Česká obchodná inšpekcia zistila pri kontrolách najmenej nekvalitných vzoriek od roku 2001. Predpisom nevyhovovalo len 1,2 percenta vzoriek. Predvlani to boli tri percentá.

Žiaci základných škôl, ktorí sa chystajú na umelecké stredné školy s talentovými skúškami, musia podať prihlášku do 20. februára. V prípade bežných škôl stačí odoslať prihlášku do 10. apríla. Prihlášku môžu žiaci podať na dve stredné školy alebo na dva odbory tej istej školy. Ak sa žiak hlásil na strednú školu s talentovými skúškami a neuspel, môže si podať ďalšie dve prihlášky na bežné školy.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)