Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prešovská diaľnica je už vo výstavbe

30.05.2017, 13:00 | ČTK

Na východnom Slovensku v utorok začala výstavba úseku diaľnice D1, ktorý po dokončení bude tvoriť obchvat mesta Prešov. Cestu postaví konzorcium okolo stavebných firiem Eurovia CS a Metrostav, ktoré získalo túto zákazku v hodnote viac ako 300 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Zhruba osem kilometrov dlhý úsek by mal byť dokončený za štyri roky. Súčasťou zákazky je aj vybudovanie 2,2 kilometra dlhého tunela, 18 mostov a dvoch diaľničných križovatiek.

Cena za kilometer úseku diaľnice bude jednou z najvyšších na Slovensku. K vyšším nákladom podľa skorších informácií mohla prispieť plánovaná betónová vozovka namiesto obvyklého asfaltového povrchu.

„Dopravné problémy v Prešove nezmiznú zo dňa na deň. Faktom je, že tranzitnú dopravu v smere od Popradu na Košice potrebujeme dostať z mesta,“ uviedol minister dopravy Arpád Érsek.

Neprehliadnite

Konzorcium Združenie D1 Prešov, ktorého súčasťou sú okrem spoločností Eurovia CS a Metrostav aj firmy Eurovia SK, Metrostav Slovakia a stavebná spoločnosť Doprastav, predložilo zo všetkých účastníkov tendra ponuku s najnižšou cenou 356,35 milióna eur. Podľa skoršieho oznámenia ministerstva dopravy vláda s konzorciom následne vyjednala zľavu 15,2 milióna eur.

Spomínaný obchvat Prešova je jedným z mála doteraz nepostavených úsekov diaľnice D1 z Bratislavy cez Žilinu do Košíc. Výstavba doteraz nezačala ani blízko Martina. U tohto úseku diaľnice D1 sa úrady po rokoch vrátili k variante, ktorá počíta s vybudovaním tunelov.

Na vysokú cenu plánovaných ciest pri Prešove skôr upozornili ekonómovia ministerstva financií. Mimovládny inštitút INEKO zase uviedol, že tender na obchvat Prešova krajina vypísala takmer súčasne s ďalšími dvoma súťažami na výstavbu iných úsekov diaľnic, čo mohlo ovplyvniť cenovú ponuku firiem.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy diaľnica, Prešov

Súvisiace články

A od Prešova

A od Prešova Komentár

Na obchvate Prešova sa dajú ušetriť peniaze, ktoré môžeme využiť na posilnenie alternatívneho cestovania v meste, píše šéf tímu Hodnota za peniaze Štefan Kišš 17

Silné reči vydržali Érsekovi deň, v Prešove uspela Hodnota za peniaze

Kancelária NR SR dala podnet k exekúcii Matoviča

Nezamestnanosť klesla pod 7 percent. Fico pripisuje zásluhy aj štátu

Britské rodiny už pociťujú brexit, chýbajú im opatrovateľky

Diskusia (0 reakcií)