Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prezident Kiska povzbudil študentov, aby konali ako Zuzana Hlávková

01.12.2016, 21:59 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

„Potrebujeme počuť váš hlas, počuť, čo vám vadí, na Facebooku, na blogu. Vezmite si Zuzanu Hlávkovú – mladá žena, ktorá sa nebála sebavedomo a slušne povedať, že jej v tejto spoločnosti niečo vadí,“ oslovil prezident Andrej Kiska študentov, ktorí navštívili kariérne podujatie Noc príležitostí 2016.

  • Tlačiť
  • 0

Zuzana Hlávková nedávno upozornila na šafárenie rezortu diplomacie pri organizovaní slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Prezident predstúpil pred preplnenú sálu po trojdňovej návšteve východného Slovenska. Študentov pri tej príležitosti upozornil na tamojšie vyľudnené mestečká a obce, na rozdelené rodiny, ktorých členovia pracujú v zahraničí či nedostatok ľudí, ktorý pociťujú miestne firmy.

Mladú generáciu vyzval, aby krajine pomohli. „Viem, že máte možnosť odísť, keď ste tu nespokojní, ale Slovensko je nádherné, máme tu úžasných, pracovitých ľudí a potrebujeme krajinu posunúť dopredu. Ste to práve vy, budúci lídri, ktorí v tom, aj mne, môžete pomôcť,“ vyhlásil.

Ostávajú vonku

„Zmýšľam rovnako ako prezident, bola by som rada, keby tu ostalo čo najviac mladých ľudí, pretože majú čo ponúknuť, sú perspektívni, a keby aj na čas odcestovali do zahraničia, bola by som rada, keby sa potom vrátili,“ hovorí absolventka manažmentu Lucia Badová.

Sama sa po strednej škole rozhodla pre Masarykovu univerzitu v Brne, no po čase sa vrátila na Slovensko kvôli odboru, ktorý jej viac vyhovoval a ambícii zamestnať sa „doma”. Nejde o bežný scenár. Slovensko trpí masívnym odchodom mladých ľudí do zahraničia. Na české vysoké školy odchádza každý rok zhruba štvrtina stredoškolákov, veľké množstvo absolventov už za hranicami ostane.

Aj viacerí prítomní študenti s myšlienkami prezidenta súhlasili, no pre vlastný osud by si vybrali skôr pragmatické riešenie. „Veľmi by som chcela pracovať v Rakúsku, sú tam lepšie podmienky na prácu aj platové ohodnotenie, aj ľudia sú tam spokojnejší,“ hovorí Martina Šušová, piatačka na Fakulte manažmentu bratislavskej Univerzity Komenského, ktorá aktuálne stážuje vo Viedni.

Neprehliadnite

Nebezpečný fenomén

„Vnímam to tragicky, pretože to už dosiahlo obrovský rozsah a má to stúpajúci trend. V Brne je asi každý druhý študent Slovák a všetci tam chcú po škole ostať a pracovať. Svojou závažnosťou je ten problém na úrovni korupcie či zdravotníctva, ale ešte horší tým, že sa o ňom takmer nehovorí,“ tvrdí Tomáš Hasala, šéf občianskeho združenia Nexteria, ktoré podujatie Noc príležitostí - Night of Chances organizuje.

Cieľom podujatia Noc príležitostí je predovšetkým spojiť vysokoškolských študentov a firmy, ktoré hľadajú talentovaných zamestnancov. Organizátori však dlhodobo realizujú aj programy osobnostného rozvoja mladých ľudí, ich prípravy do praxe, k morálnemu konaniu či líderským schopnostiam.

Šiesty ročník podujatia navštívilo v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU v bratislavskej Mlynskej doline takmer 700 návštevníkov. Študentov aj absolventov vysokých škôl prilákali okrem hlavy štátu aj zaujímavé diskusie s lídrami biznisu či možnosť uchádzať sa o prácu pri pohovore jeden na jedného s top manažérmi zaujímavých spoločností.

Na pôde eventu sa okrem firiem prezentujú aj programy ako Teach for Slovakia, usporiadatelia zaujali aj panelovými diskusiami na tému osobné zlyhanie na ceste k úspechu, budúcnosť korporácií či zodpovednosť biznis lídrov za rozvoj krajiny.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Kiska, odliv mozgov

Diskusia (0 reakcií)