Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prezidentskú oslavu narodenín nepokazil ani hladomor v krajine

27.02.2016, 19:20 | ČTK

Milióny obyvateľov krajiny, ktorej vládne už 36 rokov, hladujú a trpia ďalšími dôsledkami zlej ekonomiky. To ale nezabránilo prezidentovi Zimbabwe Robertovi Mugabemu, aby oslávil narodeniny s plnou pompou a v luxusnom štýle, napísala agentúra DPA.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Sobotňajšia veľkolepá hostina, na ktorú R. Mugabe šesť dní po 92. narodeninách pozval do mesta Masvingo 50-tisíc hostí, najmä zo svojej vládnej strany ZANU-PF, bude podľa štátnych médií stáť viac ako 700-tisíc eur.

Masová narodeninová oslava sa uskutoční pri národnom pamätníku Veľkého Zimbabwe, niekdajšieho kráľovstva Zimbabwe, v historických ruinách jeho hlavného mesta Dzimbabwe z 13. storočia, neďaleko mesta Masvingo na juhu krajiny. Slávnosť bude zahájená koncertom a pochodom ulicami.

Podľa organizátora oslavy Pupuraiho Togarepiho bolo na účely narodenín zabitých 60 zvierat, gratulanti si budú okrem iného pochutnávať aj na stovkách kilogramoch hovädzieho mäsa a zveriny.

Väčšina obyvateľov Zimbabwe si ťažko dokáže zaistiť jedno slušnejšie jedlo denne a pre sucho vyhlásila vláda stav prírodnej katastrofy v niekoľkých regiónoch. Podľa správ miestnych médií však vládni aktivisti nariadili obyvateľom v okresoch blízko mesta Masvingo, aby prispeli čiastkou v hodnote jedného až piatich dolárov na financovanie časti prezidentovej hostiny.

V minulom roku oslavoval R. Mugabe narodeniny v luxusnom hoteli pri Viktóriiných vodopádoch. Vtedy bolo na jedálnom lístku okrem iného aj slonie mäso, pripomenula agentúra DPA.

Politickí pozorovatelia kritizujú prezidentovu bohatú narodeninovú oslavu a poukazujú na dramaticky zlú hospodársku situáciu a vysokú mieru nezamestnanosti v krajine. V súčasnosti hrozí asi trom miliónom obyvateľom krajiny hlad kvôli pretrvávajúcemu suchu. Začiatkom februára požiadal R. Mugabe o medzinárodnú podporu vo výške 1,4 miliardy eur.

„Nevidím žiadne opodstatnenie pre to, že R. Mugabe robí takúto slávnosť, zatiaľ čo sa ekonomika krajiny nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti, milióny ľudí hladujú a okolo 80 percent obyvateľstva je bez práce,“ citovala agentúra DPA analytika Nyamutatanga Makombeho.

Kritické hlasy zaznievajú aj od obyvateľstva. „Ja som nezamestnaný a len zriedkakedy mám poriadne jedlo,“ posťažoval sa bývalý učiteľ z mesta Harare Rawanda Hanga. „Na takéto veci by sa mal R. Mugabe sústrediť.“

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Mugabe, Zimbabwe

Diskusia (0 reakcií)