Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pri Košiciach vzniknú stovky nových pracovných miest, IEE Sensing rozširuje výrobu

05.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

TREND.24

Voľby do NR SR by podľa najnovšieho prieskumu volebných preferencií spoločnosti Median SK vyhral Smer-SD, do parlamentu by s ním išlo ďalších šesť strán. Smeru dalo svoj hlas 42,4 percenta opýtaných, z druhého miesta by do národnej rady išla strana KDH so ziskom 9,4 percenta. Za nimi nasleduje strana Sieť so ziskom 8,3 percenta, SaS so siedmimi percentami a OĽaNO - NOVA so 6,7 percenta. V parlamente by mali svojich poslancov i strany Most-Híd, ktorej dalo svoj hlas 6,6 percenta respondentov či SNS so ziskom 6,4 percenta. Pred bránami NR SR by zostali strany ako SMK či SDKÚ-DS. Spoločnosť Median SK prieskum robila od 9. novembra do 13. decembra 2015 na vzorke 1 228 ľudí starších ako 18 rokov z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, veľkosti miesta bydliska, kraja a v južných okresoch Slovenska z hľadiska národnosti.

Najväčším problémom slovenského automobilového priemyslu bude podľa Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR v blízkej budúcnosti nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a inovatívnej schopnosti firiem. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ sekretariátu ZAP Ján Pribula. Podľa ZAP je dôležité nájsť účinný nástroj na zabezpečenie mobility pracovnej sily, ktorá chýba v podstatných regiónoch. „Okrem zavedenia duálneho systému do stredoškolského, ale aj vysokoškolského technického odborného vzdelávania, je potrebné v prechodnom období, kým tento systém začne naplno fungovať, naštartovať účinný systém rekvalifikácií a prípravy pracovnej sily, prevažne mladých ľudí, ktorí sú voľní na trhu práce,“ dodal J. Pribula.

IEE Sensing Slovakia vyrába snímacie systémy pre automobilový priemyselZdroj: IEE Sensing

Pri Košiciach by malo vzniknúť takmer 340 nových pracovných miest. Spoločnosť IEE Sensing Slovakia totiž plánuje rozšíriť výrobu vo svojom závode vo Veľkej Ide. Firma by mala preinvestovať 12,6 miliónov eur. „Väčšina investícií pôjde na zvýšenie produkcie senzorov zapnutého bezpečnostného pásu, ktorých výrobné kapacity sa zvýšia z 13,7 milióna jednotiek v roku 2014 na 24,1 milióna jednotiek v roku 2018,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Strešná organizácia nemeckého obchodu BGA kritizuje členské štáty eurozóny vrátane Francúzska za neochotu reformovať svoje ekonomiky. To otvára cestu populistom, čo môže viesť k rozpadu Európy zvnútra, varoval v utorok šéf asociácie Anton Börner. Kritizoval tiež Európsku centrálnu banku, ktorá podľa neho svojou voľnou menovou politikou poškodzuje základy spoločnej meny a dôveru v euro.

Ceny v eurozóne v decembri na medziročnej báze posilnili o 0,2 percenta. Rovnakú mieru medziročná inflácia vykázala aj v novembri. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Úrad odhaduje, že najvýraznejšie sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšili ceny v segmente potraviny, alkohol a tabak.

Česká centrálna banka dala súhlas na to, aby česká dcéra rakúskej bankovej skupiny Raiffeisen Bank International (RBI), Raiffeisenbank, a. s., kúpila od Citibank jej divíziu retailového bankovníctva v Českej republike. Informovala o tom v utorok Raiffeisenbank. Podmienky dohody o predaji, ktorá sa uzavrela ešte v septembri, nezverejnili. Transakciu už pred centrálnou bankou schválil český protimonopolný úrad.

Počet ľudí bez práce v Nemecku minulý mesiac klesol o 14-tisíc na 2,757 milióna. Vyplýva to zo sezónne upravených údajov, ktoré zverejnilo v utorok federálne ministerstvo práce. Miera nezamestnanosti zotrvala na úrovni 6,3 percenta, teda najnižšie od znovuzjednotenia krajiny v roku 1990. Silný trh práce podporuje súkromnú spotrebu, ktorá bola vlani hlavným pilierom rastu najväčšej európskej ekonomiky. K posilneniu kúpnej sily domácností prispelo aj decembrové nečakané spomalenie inflácie, pričom za celý rok 2015 bola miera inflácie najnižšia v histórii záznamov.

Čína vlani prilákala priame zahraničné investície (PZI) v rekordnom objeme 126 miliardy USD. Vyplýva to z odhadu, ktorá zverejnilo v utorok čínske ministerstvo obchodu. Údaj nezahŕňa PZI vo finančnom sektore. Za jedenásť mesiacov minulého roka PZI dosiahli 114 miliardy USD, čo je oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka nárast o 7,9 percenta. Oficiálne celoročné údaje za vlaňajšok ministerstvo zatiaľ nezverejnilo.

Americká automobilka General Motors (GM) oznámila, že investuje do najväčšieho konkurenta firmy Uber, do alternatívnej taxislužby Lyft. Cieľom investície vo výške 500 miliónov USD bude plán vytvorenia samoriadiacich áut, nazývaných aj autonómne vozidlá, ktoré budú využívať v takzvanej zdieľanej doprave. „Máme spoločný výhľad do budúcnosti,“ povedal riaditeľ GM Dan Ammann.

Spoločnosť Yahoo bude čeliť hromadnej žalobe za to, že posielala nevyžiadané textové správy užívateľom telekomunikačných služieb od spoločnosti Sprint Corp. Nariadil to súd v Chicagu. Sudca Manish Shah uviedol, že žaloba môže byť hromadná, pretože žaloby súvisiace so správami z marca 2013 majú veľa spoločného. Súčasťou sporu môže byť viac ako 500-tisíc užívateľov telekomunikačných služieb.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy TREND.24