Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pri Kurimanoch sa zrútil rozostavaný most

02.11.2012, 16:20 | SITA | ČTK

Pri kolapse stavby firiem Váhostav a Bögl a Krýsl zahynuli štyria ľudia, jedenásť ďalších utrpelo zranenia

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

diaľnice, NDS

Článok aktualizovaný o 20.10, upravený bol počet obetí a doplnené podrobnosti nešťastia

Štyria mŕtvi, traja ťažko a osem ľahko ranených je doterajšia bilancia po zrútení sa nosnej konštrukcie mosta vo výstavbe pri Kurimanoch na Spiši v okrese Levoča. Na mieste zasahovalo minimálne 40 hasičov, horskí záchranári s dvoma záchranárskymi psami, zasahovali aj leteckí záchranári.

Príčinou pádu nosnej konštrukcie "je asi kolaps oceľových skruží, ktoré podopierali debnenie, kam sa lial betón", povedal o možnej príčine tragédie minister vnútra Robert Kaliňák. Ako ďalej uviedol na brífingu po prehliadke miesta tragédie, "bohužiaľ, bilancia je tragická, dvaja robotníci zomreli priamo na mieste, tretí pri prevoze do nemocnice, ďalší štyria sú ťažko zranení a osem ľahko, traja ľudia neboli zranení".

Jeden z vážne zranených, 47-ročný muž, následne večer skonal v košickej univerzitnej nemocnice. Pri nehode utrpel ťažké poranenia hlavy a brucha. Hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová uviedla, že muž prekonal dve operácie, no aj potom bol v ohrození života. Pacient bol hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Zdroj: SITA/Rastislav Ovšonka

Most na úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov stavajú firmy Váhostav – SK, a Bögl a Krýsl. Podľa hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti Marcela Jánošíka nenesie NDS zodpovednosť za tragédiu. "My situáciu riešime ako investor projektu," uviedol M. Jánošík.

Betónový most sa zrútil dnes po 14.00, areál staveniska bol oplotený, civilné osoby by sa do priestoru nemali dostať. Konštrukcia mosta sa zrútila počas betonáže. Na miesto bola okrem vrtuľníkov a hasičov povolaná aj horská služba a špeciálny hasičský žeriav na nadvihovanie ťažkých betónových kusov, pod ktorými môžu byť zavalení robotníci. Zrútený most bol podľa portálu dalnice-silnice.cz budovaný z atypických nosníkov.

Firma Bögl a Krýsl je ako subdodávateľ jedným z piatich účastníkov súdneho konania kvôli tragickej nehode v českom meste Studénka, kde sa v auguste 2008 zrútil most pred idúci vlak. Nešťastie si vtedy vyžiadalo osem ľudských životov, desiatky cestujúcich utrpeli zranenia. "Nešťastie sa stalo na našom úseku, ale kompletnú stavbu tohto mosta pre nás zabezpečovala subdodávateľsky slovenská firma SEMOS," povedala ČTK hovorkyňa firmy Bögl a Krýsl Kateřina Plechatá. Ďalšie informácie firma Bögl a Krýsl údajne zverejní po víkende.

Pozrite si vizualizáciu mosta na videu NDS

Foto - SITA / Rastislav Ovšonka

  • Tlačiť
  • 1

Tagy diaľnice, NDS