Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Útok dodávkou proti moslimom v Londýne: jeden človek zahynul, 10 sú zranení

19.06.2017, 08:17 | SITA | ČTK

Jeden človek zahynul a ďalších desať sa zranilo po tom, ako do chodcov neďaleko mešity v londýnskom Finsbury Parku vrazila v pondelok nadránom dodávka.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Londýn, útok

Metropolitná polícia informovala, že ich na miesto činu privolali o 0:20 miestneho času (1:20 stredoeurópskeho letného času). Po incidente zatkli 48-ročného muža, ktorý vozidlo šoféroval. Vyšetrovanie vedie protiteroristická jednotka.

„Bol som šokovaný, šokovaný, šokovaný. Okolo mňa boli telá,“ uviedol jeden zo svedkov, ktorému sa podarilo vyhnúť dodávke z cesty. „Vďakabohu som unikol. Jednoducho som skočil,“ dodal.

Neprehliadnite

Jedna z miestnych obyvateliek BBC povedala, že videla ľudí „kričať a revať“. „Je hrozné sledovať policajtov vykonávajúcich masáž srdca ľuďom na zemi v zúfalej snahe ich zachrániť. Len dúfam, že sa im to podarilo," uviedla ďalšia svedkyňa.

„Počula som veľa kriku a videla mnoho pobehujúcich ľudí. Potom sa začalo objavovať množstvo policajných áut, vrtuľníkov a hasičských áut,“ povedala podľa denníka Evening Standard jedna z miestnych obyvateliek. „Reakcia bezpečnostných a záchranárskych zložiek bola naozaj rýchla a pôsobivá,“ dodala. „Polícia dorazila takmer okamžite, náhodou prechádzala okolo,“ upozornil jeden svedok.

Niektorí svedkovia podľa denníka Evening Standard uviedli, že z dodávky vystúpil muž a najmenej jednu osobu dobodal. Polícia však zatiaľ nemá správy o tom, že by nejaká osoba mala zranenia spôsobené nožom.

Podľa Rady moslimov Británie dodávka zámerne vrazila do ľudí, ktorí práve odchádzali z večernej bohoslužby. V oblasti sú dve mešity a v uliciach tak mohlo byť niekoľko stoviek ľudí, ktorí sa zúčastnili na bohoslužbách pri príležitosti moslimského svätého mesiaca Ramadán.

Britská premiérka Theresa Mayová zvolala na pondelok v súvislosti s útokom aj krízové rokovanie vlády. „Nenávisť a zlo tohto druhu nikdy nezvíťazí,“ vyhlásila premiérka v prejave prenášanom britskými spravodajskými televíziami.

Televízia Sky News informovala, že imám z mešity, na ktorú páchateľ zaútočil, nabádal bezprostredne po útoku moslimských veriacich, aby útočníka nebili a nechali ho na pokoji. Štyridsaťosemročný páchateľ utrpel pri útoku tiež zranenia a previezli ho do nemocnice.

Podľa Toufika Kacimiho z londýnskej organizácie Dom islamskej prosperity je jednoznačné, že úmyslom útočníka bolo zabiť čo najviac moslimov. „Máme svedka, ktorý hovorí, že vodič dodávky, ktorý tento čin spáchal, povedal 'vykonal som svoje', čo znamená, že nebol mentálne narušený a bol pri vedomí. Spravil to úmyselne, s cieľom zabiť čo najviac moslimov. Takže je to terorista,“ citujú britské médiá T. Kacimiho.

Dodávka útočila na chodcov pri londýnskej mešite (19. jún 2014)Zdroj: SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Londýn, útok