Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pri rušení striedania času by si malo Slovensko nechať zimný čas

19.10.2018 | TASR

Diskusia (28 reakcií) Pravidlá diskusie

19.10.2018 | Laborec

To sa mi snad sniva ???
V lete bude o tretej rano svetlo...
V lete bude o osmej tma...
"Vyborne" geriatrici z Bruselu spolu so Zaborskou a Richterom dobabrali ludom zivotny styl..

19.10.2018 | Falco

Presne tak je to nocna mora, aki ludia rozhoduju o osude obcanov Slovenska. V juni bude vychadzat slnko o pol tretej, takze ked pojdu ludia do prace ci do skoly uz bude vonku horuco a napr dnes by slnko zapadalo o 16:45. To bude horsie ako striedanie casu.

20.10.2018 | zajo-

Zmena letného a zimného času a naše biologické hodiny: https://dennikn.sk/...

20.10.2018 | kaarol

Ja som ranny vtak, mne to sedi...

19.10.2018 | FeroImrecze

Ministerstvo zároveň stanoví začiatok pracovnej doby na 05:00 a vyucovania na 6:00.

19.10.2018 | Mikil

Ja som nadmieru spokojný. Dúfam že koncom októbra bude zmena casu už naozaj posledný raz.

19.10.2018 | muchomuurka

Nech už ostane jeden čas hoci i zimný a bude pokoj. Pred vojnou tiež nečarovali s posunmi, tak ja neviem načo toľko cirkusu. Veď existujú žalúzie a závesy na predĺženie letného rána. Každoročne je táto uhorková téma na pretrase, bolo by načase ju definitívne odprevadiť do siene zaslúžilých nápadov.

19.10.2018 | Falco

Zatemnit sa da, ale vecer slnko dlhsie na oblohe neudrzis. Ludia budu ochudobneni o hodinu denneho svetla, co moze mat vplyv na zdravie.

20.10.2018 | muchomuurka

Ktorí ľudia budú ochudobnení? Tí ktorí vkuse čučia do mobilu a majú dosť modrého svetla signalizujúceho deň aj keď už je vlastne noc? Hodina svetla zo zapadajúceho letného slnka nikoho zdravotne nezachráni. Najmä ak si deň temer každý umelo predlžuje osvetlením. Pre rodiny s deťmi tma bude iba plusom. Problémom je skôr nabúravanie biorytmov neustálymi umelými skokovými zmenami či už centrálnou zmenou času alebo modrým svetlom z moderných technológií.

21.10.2018 | JagiMagi2

Práve naopak. Zimný je o hodinu pozadu, takže bude popoludní o hodinu viac denného svetla a bude sa dať po príchode z práce ešte čo to vonku urobiť. Dnes chodíme z práce skoro potme.

21.10.2018 | JagiMagi2

Sorry, poplietol som to. Zimný nám naozaj skráti popoludní čas s denným svetlom.

20.10.2018 | bluehen

Pre eu neexistuje ina moznost nez 2 casy - inak budu vzdy nespokojni bud vychodne alebo zapadne krajiny. Spanieli by nemali radi o hodinu neskorsie svitanie v zime, ak by vtedy mali letny cas. Prave kvoli tomu bolo zavedene striedanie na letny cas, lebo v lete je dlhy den a o hodinu neskorsie svitanie nikomu ani tam nevadi. Snad sa v bruseli niekto vcas spamata. Amerika ma 5 pasiem a funguju bez problemov.

20.10.2018 | @@@

ale kto povedal že mi mame mať zimny čas ?....EU ? nie !!! povedali to naši degeši na vysokych postoch a to je chyba ...čiže chyba nie je v EU ale v našich degešoch ktory rozhoduju za všetkych bez všetkych a to len preto aby sa prispôsobili zapadu ....EU jasne povedala že to nechava na krajiny nech si vyberu zimny alebo letny čas ale naši degeši už vybrali bez ohľadu na to čo ludia chcu

20.10.2018 | bluehen

Prave v EU je chyba - v zasade urcili len to ze eu ma mat 2 casove pasma. Ale neurcili nejaku hranicu tych pasiem, ani system ako sa urci, eu stiahla chvost od temy ktora je evidentne vec europy a nie narodnych statov. Na vyber mohli dat mozno hranicnym krajinam (brd, it, dk) ktore casove pasmo si vyberu.

20.10.2018 | Roman Kanala

Už dnes má kontinentálna EÚ tri pásma. Rumunsko, Bulharsko, baltské štáty a Fínsko majú východoeurópsky čas, Británia a Portugalsko majú GMT, zbytok má stredoeurópsky čas.

Ale francúzske kolónie v Karibiku, Južnej Amerike a Tichomorí majú francúzsku administráciu, menu euro a svoj vlastný čas. Takisto holandské kolónie.

21.10.2018 | JagiMagi2

Ale nehovor. Ja chcem zimný. Tak netrep, že ľudia chcú letný.

20.10.2018 | peterval

Verejne by sa mali prezentovať osoby, ktoré na ministerstve chcú naďalej rozdielne časy. Odborné aj medicínske štúdie opakovane dakázali škodlivosť zavedenia posúvania času, taktiež energetická štúdia dokázala neplatnosť o "šetrení". Napriek tomu sa nájdu XXX, ktorí tento nezmysel budú presadzovať. Mali by sa verejne prezentovať, aby sme videli, kde hlúposť kvitne

20.10.2018 | peterval

Takže je to jasné, napriek tomu, že 80% slovákov v ankete na Slovensku, a 84% obyvateľov v ankete EU hlasovalo za zrušenie zimného času a problémov s tým spojeným, presný opak sa rozhodol presadzovať smerácky minister Richter!! Už včera bolo neskoro, kedy títo exkomusti smerácky mali ísť od válovu. Nielenže kradnú a škandály doslova každý deň, ešte sú aj úplne odborne neschopní, a ako vidieť na prípade exkomunistu Richtera, doslova, sprepáčením za výraz..dementní a bohorovne si presadzjú opak toho, čo chcú občania.
https://dennikn.sk/...

21.10.2018 | JagiMagi2

Nevieš o čom trepeš. Zimný čas nie je prečo rušiť, lebo ten je pôvodný. Experimentálne sa zaviedol práve ten letný. Takže je normálne, že sa zruší práve ten.

20.10.2018 | dudy61

Obrabač kovov xichter a spol. nám chcú len dobre, len veľkej väčšine sa to nepáči.

20.10.2018 | Dusan Mychalik

Mení sa klíma tým aj ostatné veci okolo počasia. Kto chce viac slnka nech si privstane a ide si zabehať, Maďari si môžu poliať záhradky a stihnú aj príchod do práce. Večer je príjemnejšie si posedieť, po západe slnka, keď teplota klesne a ísť si ľahnúť do vyvetranej izby a ráno si pospať na leto už príjemnej teplote.

20.10.2018 | EuroSMS

Zimny cas je len rozlisovaci nazov voci letnemu, ktory bol umelo a zbytocne zavedeny.
V skutocnosti ide o cas, ktory tu platil tisic rokov a preto maju ludia zijuci na tomto uzemi nastavene bio hodiny podla neho.
Odovodnenie je uplne spravne a jednoznacne ma platit povodny cas po cely rok.
Nie je o com diskutovat.

20.10.2018 | Roman Kanala

Nie, ten čas neplatil tisíc rokov, len asi 200 alebo 300. Vežové hodiny sa rozšírili v 15. storočí, vreckové cibule boli najprv guľaté ako cibuľa. Najstaršie známe vreckové hodinky sú z 1530 a mali tvar jablka či veľkej cibule. Postupne sa splošťovali, až získali dnešný tvar. Prvé známe náramkové hodinky daroval gróf Leicester anglickej kráľovnej Alžbete I. v 1571. Rozšírili sa až o pár storočí neskôr, keď sa začala výroba v hodinárskych manufaktúrach. Od 1722 ich robil jeden parížsky remeselník. V roku 1790 Jaquet-Droz začal s masovou výrobou hodiniek v Ženeve. Hodinky boli stále drahý predmet a na ich rozšírenie bolo treba 100 - 150 rokov.

Predtým sa ľudia orientovali podľa slnka. Poludnie bolo vtedy, keď bolo slnko najvyššie a nie vtedy, keď to ukazovali hodiny. Pracovalo sa na poli, robilo sa od vidíš do nevidíš. V lete sa chodilo na pole skoro ráno, aby sa stihla rosa. Dnes sa tak na úsvite chodí na huby, aby boli čerstvé. Alebo na vysokohorskú túru, aby turistov nezastihol súmrak na kopci.

Kým sa žilo po starom, v práci sa nik nepretrhol. Pracovalo sa veľa a dobre, dôkladne. Čím viac gazda stihol, tým sa mal lepšie. Na čase nezáležalo. V nedeľu na omšu zvolával zvon, tak ľudia vedeli, kedy tam ísť. Ľudia cestovali peší alebo na voze ťahanom koňmi. Až moderná doba s verejnou dopravou a televíznymi novinami priniesla zhon, ponáhľanie sa, termíny.

Časové zóny kedysi neboli. Každé mesto malo vlastný čas, ktorý sa určoval podľa slnka. Greenwich Mean Time bol ustanovený v 1675, ale to bolo kvôli presnému zaznamenávaniu astronomických udalostí. Presný čas bol nutný s príchodom železnice. Na anglických lokomotívach sa inštalovali chronometre a štandardný čas bol zavedený 1. 12. 1847. Na Americku bol zavedený štandardný čas v 1883 tiež kvôli vlakom a bolo zavedených 5 časových pásiem. Prvý výpočet svetových časových pásiem urobil taliansky matematik Quirico Fiopanti v 1858. Sir Sandford Fleming, ktorý z rodného Škótska emigroval v 18 rokoch do Kanady, vymyslel poludníkový systém a 24 hodinový čas, ktorý presadzoval na konferenciách, až sa ujal. Okolo 1900 už všade používali čas odvodený od GMT +/- nejaké hodiny. Počas I. svetovej vojny sa prvýkrát zaviedol letný čas.

Na obrázku https://en.wikipedi... je vidno odchýlka politického času od slnečného. Najväčšia je v Číne a v Rusku, potom v zóne Stredoeurópskeho času.

20.10.2018 | Michal Rybárik

super prispevok.. uz len skopirovat do blogu.
+

20.10.2018 | marfin

to je skoda, mne letny cas v lete maximalne vyhovoval, clovek si po praci mohol vychutnal mnohe sportove aktivity (plavanie, tenis, prechadzky v lese, bicyklovanie...), takto uz na to bude len kratky cas :-(
pamatam si dobu pred a potom po zavedeni letneho casu, boli sme ako skolaci z toho efektu nadsení

20.10.2018 | temp

aj ja by som bol jednoznacne za letny.
dost ze sa teraz uz skracuju dni, uz to nie je po praci ono. A este pride ten zimny.
dokonca poznam aj ludi, co si mysleli ze to letny musi byt ten povodny, dava im to vacsi zmysel.
a ze to ten zimny bol kvoli dacomu zavadzany :)

21.10.2018 | Jarmila Halgašová

Ak by bolo podľa Richtera, tak dnes by o 16.50 už bola tma. Hrozná predstava. Jenodznačne letný čas , nech slnko svieti cez deň dlhšie. Ráno bude dlhšie tma, to sa zvládne určite lepšie ako tma o 16.00

22.10.2018 | ivko07

„Z dôvodu nepriaznivého účinku na zdravie celkovo odporúčame zrušenie každoročných zmien času a ustálenie štandardného takzvaného zimného času, ktorý sa v našich zemepisných šírkach dlhodobo uplatňoval a rešpektuje fyziológiu populácie na našom území,“ konštatuje rezort ...
Podla tohto hesla by som zrušil všetky medzinárodné lety, ktoré priletia do iného časového pásma a zároveň zakázal ľudom cestovať do iného časového pásma aby sme sa vyhli nepriaznivým účinkom zmeny času... je zaujímavé, že pri cestovaní s tým nikto problém nemá, a nevykrikuje že už nechce ísť na dovolenku, lebo je tam o hodinu iný čas...
...totálne jalová debata, striedanie času bolo v podstate dobré, len zopár jedincov s tým má problém a mútia vodu...