Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po tragédii ukazuje jedna firma na druhú

03.11.2012 | ČTK

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

03.11.2012 | peppeq

Tento dokument rieši podobný problém so subdodávateľmi vo Švajčiarsku.

citácia: "Subcontracting is the legal "Achilles heeh" of the construction process."

http://www.unifr.ch...,%20S.%20151%20ff.).pdf

03.11.2012 | dr.

Tak a už vieme prečo naše diaľnice sú také drahé! Lebo firma,ktorá vyhrala tender to nestavia ale až subdovavateľov subdodávateľ z tretieho kolena! A každý sa musí nabaliť,takže možno na toho kto to v skutočnosti stavia už nezvýši...Alebo šetrí a šetrí,veď to možno nespadne!

05.11.2012 | micru

Velky problem je, ze vyhravaju spolocnosti, ktore namaju ziadne stavebne kapacity ale ani odbornikov, ktory vedia ocenit stavebnu zakazku. Ide zvacsa o spolocnosti s dobrymi pravnikmi a odbornikmi na obstaravanie. Cenu sa nesnazia vypocitat ale pokutne ju zistit a potom "podliezt".
Dolezitou podmienkou by malo byt v tendroch dobre meno spolocnosti v pozadovanej oblasti- zopakujem - v pozadovanej oblasti! Potom by napriklad pravnicka kancelaria nemohla vyhrat tendre na vystavbu mostov, spravu kanalizacie ci dodavku softwaru.

www.ocenovanie.sk

03.11.2012 | jatomozem

škoda, že na Slovensku neexistujú statoční - investigatívci, novinári..ako napr. na Ukrajine. To by sme sa opäť dozvedeli veci :):)

03.11.2012 | Annnka

LETHE A ACHERON
...Aj, zde leží zem ta před okem mým slzy ronícím,
někdy kolébka nyní národu mého rakev...
http://www.youtube....

04.11.2012 | harry1

Znovu to odsere ten co sa najviac natrapi a narobi.System padajuceho hov...

04.11.2012 | dr.

Prosím p.novinári vypátrajte koľko mal napr.daný most sťáť nás daňových poplatníkov/štát/a za koľko ho stavala ta firma na "konci" A to bol tender vraj veľmi,veľmi výhodný! To by bolo zaujímavé zistenie.Oberať štát o financie sa dá i sofistikovane...

04.11.2012 | Oskarka

pripájam sa, to by boli veľmi zaujímavé zistenia..

04.11.2012 | maugli2

Ešte šťastie, že minister vnútra už predtým povedal, že čo zrejme bolo príčinou nehody. Asi je jasnovidec. Alebo skôr hlupák?? Sme určite radi, že ho máme :-) Som zvedavý, ako dopadne vláda týchto populistických bezradných príživníkov a konzumentov funkcií. Ale nerobme si ilúzie...

04.11.2012 | Oskarka

Za Radičovej vlády by sa stavalo inak?

Ukradni, čo môžeš a kde môžeš, zo štátneho krv netečie - to platilo, a ešte dlho platiť bude - bez ohľadu na vládu..

04.11.2012 | sona08

bolo by nacim opytat sa pana Figela na jeho usporne tendrovanie dialnic:

http://www.boegl-kr...

04.11.2012 | zupad

Keď súťažiaci išli do súťaže o Jablonov, dostali ten projekt a podľa toho si nacenili cenu stavby. Toto je problém firmy, ktorá súťaž vyhrala.

Vo švajčiarsku firma zle nacenila projekt, vyhrala súťaž, postavila tunel (v požadovanej kvalite) a išla do krachu.
Riešenie nie je vo zvyšovaní cien(tie boli za min. vlády zreálnené) ale v samotnom prítupe ku stavaniu stavieb.

04.11.2012 | sona08

samozrejme. Je zarazajuce, ze nik nekontroluje, ci vobec nejaka firma dokaze dany projekt realizovat za tu cenu, ktoru navrhne, pri dodrzani vsetkych postupov. Ja netvrdim nic o navysovani ceny, ale pokial stat odhadne tender na 94 Mil. Eur a vyhra ho firma s ponukou 60 Mil. Eur, bolo by treba preskumat, ako tu cenu dostala. Lenze stavby su u nas tak spolitizovane (smerom k tlaku na co najnizsiu cenu, nie co najlepsiu), ze sa vlade vemi hodilo, ze moze tvrdit ako usetrili. Aurat ze ich asi malo trapilo, na com.

04.11.2012 | harry1

sonao8.Ono to nie je take jednoduche ako to vyzera.Musis vediet viac o svete,aby si pochopila preco su niektore veci tak ako su.A to je dost zlozite.

PS.Prepac ze reagujem na Teba,toto by patrilo viacerym.

04.11.2012 | sona08

PS: Toto nie je len o tom, ze niekto zle odhadne cenu za projekt a hrozi mu krach. To je aj o tom, ze kvoli svojmu "zlemu" odhadu mohol niekto byt ochotny riskovat zivot ludi. A zadavatela to zjavne netrapi. On sa uspokoji s politickym PR.

04.11.2012 | Dr Hujer

žiadna vláda nemá na tomto podiel. Sú tam konkrétni inžinieri a statici, plus montéri, čo to stavali.