Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemerná mzda v Bratislave je vyše 1 600 eur. V Prahe zarobia ešte viac

09.07.2019, 11:01 | TASR

Spomedzi hlavných miest v troch okolitých krajinách ľudia najlepšie zarábajú v Prahe. Celková priemerná hrubá mzda tam dosahuje 1 684 eur. Na druhom mieste skončila Bratislava, najviac zaostala Budapešť. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk a ďalších mzdových porovnávačov patriacich pod web Paylab.com.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

mzda, Slovensko

Celková priemerná hrubá mzda v Bratislave dosahuje 1 619,14 eura a v Budapešti 1 503,08 eura. „Najmenší rozdiel spomedzi krajín možno pozorovať v Českej republike. Rozdiel medzi platom v metropole a v Brne predstavuje približne 221 eur. Na Slovensku je rozdiel väčší, a to 339 eur,“ uvádza portál Platy.sk.

Naopak, najväčší rozdiel badať v Maďarsku. Ak chcú tamojší zamestnanci čo najvyššie platy, vo všeobecnosti platí, že by mali ísť pracovať do hlavného mesta. Rozdiel medzi Budapešťou a druhým najväčším mestom Debrecínom predstavuje 405 eur v hrubom.

„Treba však pripomenúť, že medzi dvoma najväčšími mestami v Maďarsku je spomedzi sledovaných krajín tiež najväčší rozdiel v počte obyvateľov. Kým Budapešť má podľa oficiálnych štatistík 1,76 milióna obyvateľov, Debrecín iba 202 520,“ uvádza sa v analýze.

Neprehliadnite

Rozdiel na Slovensku a v Českej republike je tak nižší. Bratislava má podľa oficiálnych štatistík približne 425-tisíc obyvateľov, Košice necelých 240-tisíc. Praha 1,28 milióna a Brno takmer 378-tisíc domácich.

Z hľadiska porovnania platov v hlavnom meste na Slovensku a v Košiciach bez zohľadnenia nákladov je možné pozorovať, že košickí zamestnanci majú výrazne nižšie platy pri všetkých vzdelanostných úrovniach.

„V podstate tak platí, že celkový priemerný plat košického zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa je podobný ako priemerná mzda bratislavského pracovníka s maturitou alebo nadstavbou,“ priblížil portál.

Jednotlivý zoznam celkových priemerných platov podľa odvetví v Bratislave a Košiciach tiež potvrdil, že hlavné mesto ponúka v priemere vyššie platové ohodnotenie bez ohľadu na to, o akú pracovnú činnosť ide.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy mzda, Slovensko