Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemysel stabilizoval náladu v ekonomike

30.08.2011, 12:10 | Michal Lehuta | © 2011 News and Media Holding

Prepad dôvery sa v auguste po dvoch mesiacoch zastavil

  • Tlačiť
  • 0

Prepad nálady v ekonomike sa po dvoch mesiacoch v auguste zastavil. Môže za to zlepšenie indikátora dôvery v priemysle. Vyplýva to z podnikového konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu.

Aj keď oficiálny index ekonomického sentimentu ešte v ôsmom mesiaci roka poklesol na hodnotu 91,8 bodu, keďže sa vykazuje ako trojmesačný priemer, nepoukazuje na skutočný augustový vývoj. Tam korekcia dôvery v priemysle potiahla celý index mierne smerom nahor.

Paradoxne, napriek ešte nižšiemu pociťovanému dopytu očakávajú priemyselné podniky v najbližšom období vyššiu produkciu. Môže to súvisieť aj so zníženými zásobami výrobcov. Slovenské priemyselné firmy plánujú v priemere taktiež skôr naberať zamestnancov ako prepúšťať. Okrem toho štatistici zrevidovali minulomesačné čísla nálady v ekonomike mierne k lepšiemu. Pravdepodobnejšie ako prepad ekonomiky je tak v najbližšom období skôr spomalenie hospodárskeho rastu.

Výraznejšie poklesol iba indikátor dôvery v službách. Ten sa zvykne hýbať za indikátorom v priemysle s niekoľkomesačným oneskorením. Ak sa v najbližších mesiacoch rast priemyselnej produkcie udrží nad nulou, malo by to znamenať aj stabilizáciu indikátora dôvery v službách.

V kontexte očakávaného hospodárskeho spomalenia ekonomickí analytici oslovovaní Národnou bankou Slovenska zrevidovali svoju prognózu hospodárskeho rastu pre tento rok z 3,6 na 3,1 percenta. Ministerstvo financií z rovnakej hodnoty na 3,3 percenta. V budúcom roku by mal byť ekonomický rast oproti pôvodným očakávaniam nižší o celý percentný bod, čo ovplyvní prípravu budúcoročného rozpočtu. V prípade analytikov dosiahla revízia rastu v roku 2012 až o 1,4 percentného bodu.

Ilustračné foto na titulke -Vlado Benko

  • Tlačiť
  • 0

Tagy sentiment, štatistika

Diskusia (0 reakcií)