Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prima banka je slovenským rekordérom: predala dlhopisy so záporným výnosom

25.09.2019, 13:15 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Slovenskej Prima banke sa podarilo niečo, čo sa nepodarilo ešte žiadne slovenskej banke. Svoju emisiu krytých dlhopisov dokázala predať so záporným výnosom.

  • Tlačiť
  • 5

V utorok Prima banka realizovala úspešnú syndikovanú emisiu krytých dlhopisov. Banky emitujú kryté dlhopisy naviazané na svoje portfólio hypoték vtedy, keď si chcú zabezpečiť prefinancovanie poskytnutých úverov a zaistiť si svoje úverové marže.

500 miliónov eur za -0,096 %

Prima banka vo svojej tlačovej správe píše, že ide o „historicky prvú slovenskú emisiu dlhopisov so záporným výnosom a zároveň o historicky prvú emisiu krytých dlhopisov so záporným výnosom v krajinách strednej a východnej Európy“.

Investori tak platia Prima banke za privilégium požičať jej svoje peniaze. Banka sa pridala ku škandinávskym bankám, ktoré zaznamenali emisie so zápornými výnosmi ešte v lete.

Neprehliadnite

Dlhopisy v objeme 500 miliónov eur boli emitované s kupónom 0,01 percenta, avšak predali sa za cenu 100,745 percenta, čo robí výnos do splatnosti v roku 2026 na úrovni -0,096 percenta.

Dlhopisy mali najvyšší rating nad úrovni Aaa udelený spoločnosťou Moody's, čo bol ďalší dôvod, prečo zaznamenali slušný záujem od zahraničných investorov. Viac ako polovica z nich pochádza z Nemecka a Rakúska, a viac ako tretina zo Škandinávie. Emisiu manažovali Commerzbank, DZ BANK a LBBW.

Banka plánuje upísať ešte ďalšie tranže krytých dlhopisov v objeme jednej miliardy eur. Je pravdepodobné, že aj tie dosiahnu záporný výnos s tým, ako výnosy na európskych dlhopisoch pokračujú v poklese.

Prima banka nebude sama

S pokračujúcimi krokmi Európskej centrálnej banky 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy kryté dlhopisy, Prima banka, záporné výnosy