Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Princ Michael zo Sealandu: Briti ignorujú roky všetko, čo sa dá

23.01.2016, 11:00 | Veronika Šoltinská | © 2016 News and Media Holding

Nudíte sa pri návšteve štátov, ktoré uznáva OSN? Politicky exotickejší výlet sľubuje cesta do niektorého z mikronárodov. Väčšinu týchto „krajín“ ostatné štáty a svetové organizácie ignorujú ako výstrelky. Jedným z mikronárodov je aj Sealand – kniežatstvo, ktoré v medzinárodných vodách vyhlásil bývalý major britskej armády a rádiopirát Paddy Roy Bates. My sme sa rozprávali so súčasným panovníkom Sealandu, s jeho synom Michaelom.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Paddy Roy Bates si privlastnil neobývanú pevnosť z druhej svetovej vojny, ktorá stojí asi 12 kilometrov od pobrežia Anglicka v Severnom mori. Vyhlásil tam vlastný štát. Na Sealand sa nasťahoval so svojou rodinou, manželkou Joan a vtedy 14-ročným synom. Rozhlasové vysielanie odtiaľ však už nikdy nespustil, aj keď to mal pôvodne v pláne. Bol vraj príliš zaneprázdnený odrážaním nájazdov ostatných pirátov, ktorí sa Sealandu chceli zmocniť. Kniežatstvo počas svojej existencie zažilo diplomatickú intervenciu aj vlastizradu. Keď Paddy Roy Bates pred troma rokmi zomrel, žezlo po ňom prebral práve Michael. Sealand pod jeho vedením stále funguje.

Britská vláda v šesťdesiatych rokoch označila Sealand za „kandidáta na Kubu na východnom pobreží Anglicka“. Boli ste len tínedžer, ako ste na to s otcom reagovali?

Tento výrok bol veľmi zábavný. Môj otec a ja sme však vždy boli anglickí patrioti. Otec bojoval za svojho kráľa a svoju krajinu vo vojne a vždy hovoril, že by to spravil znova, ak by ho jeho druhá krajina, teda Veľká Británia, potrebovala.

Aké to ale bolo pre 14-ročného chlapca, ktorý odišiel zo školy, aby pomohol otcovi „vybudovať krajinu“?

Bolo veľmi vzrušujúce držať 24-hodinové hliadky na obranu pevnosti. Strážili sme ju pred útokom ostatných pirátskych rozhlasových staníc. Tých útokov bolo sedem. Vtedy som si však myslel, že pôjde len o približne šesť mesiacov môjho života. Také šesťmesačné dobrodružstvo. A aha – o 48 rokov som stále tu!

Prečo váš otec nikdy neobnovil pirátske vysielanie, keď mal k dispozícii Sealand?

Bol príliš zaneprázdnený budovaním svojho vlastného národa. A Veľká Británia potom už začala vydávať licencie aj komerčným staniciam.

Vraj na Sealand raz zaútočila skupina Nemcov na čele s istým Alexandrom Achenbachom, keď ste boli preč, a pokúsili sa pevnosť dobyť.

Áno. Ale môj otec, ja a dvaja naši priatelia sme sa narýchlo zlanili z helikoptéry a ubránili sa. (Achenbacha potom Sealanďania držali v zajatí niekoľko týždňov a prepustili ho až po diplomatickej intervencii Nemecka – pozn. red.).

Ako na Sealand reaguje vláda teraz? Tolerujú vás?

Spojené kráľovstvo má za sebou dlhú históriu panovania. Oni sú jednoducho schopní roky ignorovať všetko, čo sa dá.

Koľko času trávite v pevnosti a ako to tam teraz vlastne vyzerá?

Teraz už v pevnosti netrávim toľko času, som už starší, a tak som s rodinou. Všetky izby v pevnosti sú však obytné. Keď vojdete dovnútra, ani by ste nepovedali, že ste na mori. Naša pevnosť je vlastne ako taký veľký dom s dvoma obslužnými miestnosťami s generátorom. V každej z dvoch veží je potom sedem veľkých izieb. Na vrchu sú ďalšie miestnosti ako kuchyňa, sociálne zariadenia, salón a rádiová vysielacia miestnosť.

Koľko ľudí považujete za občanov Sealandu?

Asi 165.

Je pevnosť stále obývaná? Čo sa dá na Sealande vlastne robiť?

Nejakí ľudia sú tam po celý čas. Na Sealand prúdia návštevníci a novinári neustále. Populárnou kratochvíľou je rybárčenie.

Z čoho financujete Sealand?

Podporovatelia si kupujú aristokratické tituly, moju knihu o Sealande a iný tovar, ktorý ponúkame na našej stránke.

Aká je vaša mena?

Sealandský dolár.

V roku 2008 vás chcel kúpiť Pirate Bay a usadiť sa v pevnosti. Nakoniec z toho zišlo. Prečo?

Aj keď je Pirate Bay veľmi cool v mnohých ohľadoch, nesúhlasíme s porušovaním vlastníckych práv.

Akú budúcnosť si predstavujete pre Sealand?

Chceme sa rozšíriť. Nárokovať si a získať späť pozemky okolo základov pevnosti. Chceli by sme na to využiť crowdfunding, ak by sa dalo.

Čo si myslíte o ostatných mikronárodoch? Ktorý vám je najsympatickejší?

Pre mňa je zaujímavý Liberland. Tiež vznikli na terra nullius – území nikoho. A okolité štáty môžu využiť vojenskú silu, aby ich vyhnali. Ostatné mikronárody fungujú hlavne ako umelecké projekty, veľa z predstaviteľov iných mikronárodov som stretol na umeleckých podujatiach. Väčšinou sú to skvelí ľudia.

Čo je to mikronárod?

Ide o skupinu ľudí, ktorí vyhlásili vlastný štát, no nie sú uznaní medzinárodným spoločenstvom. Tým sa líšia od mikroštátov ako napríklad San Marino či Vatikán. Veľa z nich funguje skôr ako politické a kultúrne spolky. Od povstalcov sa zase líšia tým, že sú veľmi výstredné. Mikronárodov sú desiatky. Ich vládcovia bývajú kreatívni hlavne vo vymýšľaní pomenovania pre svoju krajinu. V zozname mikronárodov figurujú napríklad State of Freedom, Wikingland, Kingdom of Lovely alebo Penguinea. Najznámejšími mikronárodmi sú, okrem Sealandu, Liberland a hipisácka štvrť Christiania v Kodani.

V Liberlande stále nič nestojí

V apríli 2015 Čech Vít Jedlička vyhlásil kontroverzný štát Liberland na území medzi Chorvátskom a Srbskom. S mikronárodom mal veľké plány. Jedlička stále ašpiruje na medzinárodné uznanie svojho libertariánskeho spoločenstva. Aká je situácia v Liberlande po pár mesiacoch od jeho vzniku, prezradil prezident V. Jedlička v krátkom rozhovore.

Ako vás berie chorvátska a ako srbská strana? Tolerujú vás alebo sa vás chcú zbaviť?

Srbi jedenásť dní po vzniku Liberlandu vyhlásili, že Liberland sa nenachádza na ich území a že im v zásade neprekáža. To bolo pre nás kľúčové, pretože celý zvyšok sveta považoval dovtedy toto územie za srbské.

A Chorváti?

Chorváti vyhlásili, že celý Liberland je iba vtip a následne poslali okolo sto policajtov, aby územie zo všetkých strán strážili. Dodnes sa nám starostlivo starajú o hranice. Pre nás je teda kľúčový vzťah s Chorvátskom. Keď sa u nich situácia po voľbách trochu ustáli, tak bude diplomatická misia v Chorvátsku našou prioritou. Po celom svete za naším projektom stoja múdri a vplyvní ľudia. Na Slovensku nás podporuje napríklad Richard Sulík.

Koľko času trávite v Liberlande? Aká je jeho občianska vybavenosť v súčasnosti, čo sa vlastne nachádza na jeho území?

Na území Liberlandu sa nachádza jeden dom, ktorý máme v pláne prestavať na jedinú vládnu budovu. Máme už konkrétny architektonický koncept, ako by mal dom vyzerať. S osadníkmi sa v Liberlande snažím tráviť čo najviac času. Začiatkom jari plánujeme sériu podujatí, ktoré povedú k jeho trvalému obývaniu. V súčasnosti je pre nás priorita diplomacia. Musíme docieliť, aby Chorváti snahu o trvalé obývanie prestali mariť.

Najmenší mikronárod Sealand

 • Štátne zriadenie: kniežatstvo
 • Rok založenia: 1967
 • Populácia: 165 (?)
 • Rozloha: 0,025 km2
 • Predstaviteľ: Jeho kráľovská výsosť princ Michael (Michael Bates)

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Diskusia (0 reakcií)