Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Princeznám zo Spojených arabských emirátov hrozí 18-mesačný trest za otrokárstvo

13.05.2017, 15:30 | ČTK

Belgický prokurátor žiada 18-mesačné väzenie pre osem princezien zo Spojených arabských emirátov, súdených v Bruseli za kruté zaobchádzanie so služobníctvom. Proces začal tento týždeň a rozsudok by mal byť známy v júni.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Ako napísal denník La Derniere Heure, proces s obžalovanými, nazývanými v Belgicku Princezné z hotela Conrad, je v Belgicku veľmi sledovaný, pretože v ňom ide o neuveriteľný prípad moderného otrokárstva. Šejka Hamdi Al-Nahjánová, sedem jej dcér a ich bývalý indický majordómus sú obvinení z neľudského zaobchádzania s personálom počas ich pobytu v Belgicku.

Členovia vládnuceho rodu Nahjánovcov obývali v roku 2008 osem mesiacov štvrté poschodie najluxusnejšieho bruselského hotela, ktorý sa v tom čase nazýval Conrad. Priviezli si so sebou asi 20 služobných z najrôznejších krajín a niektoré z nich podali za kruté zaobchádzanie žalobu. Tvrdia, že boli pod dozorom strážcov, nesmeli sa vzdialiť z hotela, na jedenie mali zvyšky po princeznách a jedna uviedla, že nedostala nič jesť ani piť celé tri dni. Plniť príkazy museli byť pripravené 24 hodín denne.

Neprehliadnite

Pri prijatí do práce museli odovzdať pasy, spali v miestnostiach po ôsmich, pričom pre niektoré neboli k dispozícii matrace. Niektoré mohli spať len pri dverách do izieb princezien, aby mohli prísť čo najrýchlejšie. Princezné sú súdené v neprítomnosti a podľa súdnych zdrojov im okrem väzenia hrozí aj pokuta vo výške státisícov eur.

Zo žalujúcich sa na súd tento týždeň dostavili dve osoby. „Keď som prišla, myslela som, že to je raj. Ale vzali mi pas a od tej chvíle som vymieňala plienky deťom. Nespala som nikdy v izbe, ale na chodbe. Izba slúžila ako prezliekáreň pre deti,“ oznámila vo výpovedi jedna z nich .

Obete požadovali 7 500 eur ako odškodné za morálnu ujmu a 50 eur za každý pracovný deň. Ich nároky tak dohromady prekračujú milión eur, čo je pre vládnuci rod v Spojených arabských emirátoch úplne zanedbateľná suma, ako poznamenal belgický denník.

Žalobca Henri Funck pri piatkovom pojednávaní požiadal súd o potrestanie vinníkov 18 mesiacmi väzenia a pokutou vo výške 1,9 milióna eur. Obhajoba naopak žiada zbavenie viny, pretože podľa nej nesie právnu zodpovednosť spoločnosť Private Department, ktorá dojednala pracovníčkam pracovné zmluvy. Rozsudok má byť vynesený 23. júna.

Ochrancovia ľudských práv z organizácie Human Rights Watch, ktorí proces sledujú, upozornili, že je nepravdepodobné, že by Spojené arabské emiráty vydali na výkon trestu členov kráľovskej rodiny. Aj tak ale podľa nich bude významné, ak príslušníčky jedného z najbohatších klanov sveta budú verejne spájané s otrokárstvom. Bohaté rodiny v štátoch z oblasti Perzského zálivu sú často obviňované z krutého zaobchádzania so služobníctvom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Belgicko, otrokárstvo, Spojené arabské emiráty