Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prišlo príliš málo ľudí. Referendum o korupcii v Kolumbii je neplatné

27.08.2018, 09:02 | SITA

Na nedeľňajšom referende, ktorého cieľom bolo obmedziť korupciu na vysokých mocenských miestach v Kolumbii, sa zúčastnilo málo voličov a je tak neplatné. Svoj hlas prišlo odovzdať 11,7 milióna Kolumbijčanov, pre platnosť referenda však bola potrebná účasť 12,1 milióna voličov. Informovala o tom agentúra AP po prvom zrátaní 99 percent hlasov.

  • Tlačiť
  • 1

Väčšina zo zúčastnených voličov sa vyjadrila za navrhované protikorupčné opatrenia. Každá zo siedmych iniciatív získala vyše 99-percentnú podporu, píše spravodajský portál BBC.

Medzi navrhované opatrenia patrili napríklad zníženie platov členov kolumbijského Kongresu, zavedenie zákonov, ktoré by viac zefektívnili a objasnili míňanie verejných financií, zákaz alternatívnych trestov za korupciu ako napríklad domáce väzenie, zavedenie povinnosti pre poslancov zverejňovať ich daňové priznania či obmedzenie ich pôsobenia na tri funkčné obdobia.

Neprehliadnite

Prezident Iván Duque v nedeľu večer vyzval poslancov, aby zatlačili na reformy aj napriek tomu, že referendum bolo neúspešné. „Konzultovali sme so spoločnosťou a spoločnosť odpovedala: Žiadna ďalšia korupcia,“ uviedla kolumbijská hlava štátu.

Členovia kolumbijského Kongresu, ktorí podporovali referendum, uviedli, že tento týždeň predstavia niekoľko nových zákonov založených na spomínaných siedmich opatreniach.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Kolumbia, korupcia, referendum