Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Privilegovaná ministerka

09.08.2007, 00:00 | Ján Záborský | © 2007 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika

Ekonomika v SRČo všetko ešte musí spáchať minister, aby ste podporili jeho odvolanie?“ pýtal sa pred dva a pol rokom vtedajší poslanec a súčasný premiér Robert Fico koalície, keď žiadal odvolať ministra práce Ľudovíta Kaníka. Ten sa mal vtedy dopustiť pochybenia tým, že – ešte pred vstupom do funkcie – požiadal o odpustenie penále za meškajúce platby svojej firmy do Sociálnej poisťovne, ako aj o zrušenie dlhu k Okresnému úradu práce v Banskej Štiavnici. Celkovo išlo zhruba o tristotisíc korún. Teraz už sám sebe podobnú otázku R. Fico nekladie.
Niet nad vzťahy. Bývalý zamestnávateľ ministerky Viery Tomanovej dlhoval Sociálnej poisťovni na odvodoch 17 milió-
nov korún a na daniach ďalšie tri milióny korún. Dnes je dlh o niečo nižší. No podstatné je, že ministerka napriek niekoľkomiliónovej sekere – v rozpore s pravidlami – udelila neziskovej organizácii Privilégium 1,5-miliónovú dotáciu. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní a jeho sesterský denník Plus 1 deň.
V. Tomanová v Privilégiu podľa vlastných slov nemala žiadnu riadiacu funkciu. I keď do životopisu si napísala, že bola manažérka.
Ako pre denník Pravda uviedla šéfka firmy Štěpánka Mádlová, dotáciu získali aj vďaka dobrým vzťahom so súčasnou ministerkou. Š. Mádlová bola členka strany Smer, neúspešne zaň kandidovala do mestského zastupiteľstva v bratislavskej Vrakuni. V Smere bola i v čase, keď firma získala dotáciu. Na sedemnásťmiliónový dlh na odvodoch má spoločnosť dohodnutý splátkový plán. A na vlastnú žiadosť jej Sociálna poisťovňa v júli pozastavila exekúciu.
Rovnako ako premiér, podporuje ministerku aj SNS Jána Slotu. Naopak ĽS-
-HZDS žiada, aby ministerka priznala pochybenia tak v prípade dotácie, ako aj v prípade využívania služobného vozidla, ktoré za ňou cestovalo do Portugalska.
Obrana útokom. Za nešťastnú považuje ĽS-HZDS aj konšpiračnú teóriu R. Fica o tom, že ministerkine chyby vytiahli novinári ovplyvnení dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. „Dobre vieme, koľko platia DSS mé-
diám za reklamu, tak je samozrejmé, že ich bránia,“ myslí si R. Fico. Napriek tomu, že dôchodkové firmy už v podstate neinzerujú. Asociácia DSS obvinenia odmieta slovami prezidenta Petra Sochu: „Na novinárov jednoducho dosah nemáme.“
Z dotácie sa nakúpilo podľa ministerstva 44 polohovateľných postelí pre imobilných ľudí. „Ak je toto zločin, tak sa k nemu hlásim tiež,“ uviedol premiér. Privilégium pritom neposkytuje služby chudobným či sociálne odkázaným prípadom, mesačný poplatok sa pohybuje od šesť- do 25-tisíc korún. „Naša organizácia nie je pre chudobných, ani sa tak neprezentuje, my sme pre všetkých. O chudobných sa má starať verejná správa,“ cituje Š. Mádlovú denník Sme.
Z opozície sa zatiaľ kauzy dotkla len SMK, ktorá bude požadovať ministerkino odvolanie. Väčšina poslancov za SDKÚ--DS je na dovolenke, k podozreniu
 z klientelizmu sa zatiaľ nevyjadrili. Odvolanie už hrozilo aj ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi za vyjadrenia o korupcii pri predaji zbraní do zahraničia, ktorými sa prezentoval v rozhovore pre TREND.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika v SR

Diskusia (0 reakcií)