Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obec postavila kanalizáciu z eurofondov. Vytekajú z nej výkaly

08.05.2019, 14:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Plávajúce exkrementy po dedine. Kanalizácia postavená v súkromných záhradách bez vedomia ich majiteľov. Aj takto sa riešia odpadové vody vo východoslovenskej obci Belá nad Cirochou.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy

eurofondy, obce

Keď TREND na jeseň minulého roka písal o nedostatočnom využívaní eurofondov na stavbu kanalizácií, veľa starostov sa sťažovalo, že kanalizáciu v obci stále nemajú. Belá nad Cirochou, obec pri Snine, kanalizáciu postavila. Po veľkých dažďoch z nej však pravidelne vyteká to, čo tam má ostávať. Záhrady, pozemky či pivnice miestnym obyvateľom zatopí znečistená voda plná splaškov. Trvá to už šesť rokov.

Jedným z postihnutých občanov je Anton Pľuta. Má smolu. Býva na spodnom konci dediny, kde kanalizácia najčastejšie vyráža na povrch. Splašková voda mu pravidelne zalievala pozemok aj kotolňu.

Neprehliadnite

„Kotolňu som mal vytopenú trikrát. Po urobení čiernych výpustov do potoka a rieky už k zaliatiu záhrady a domu nedošlo, ale šachty sú pri záťaži plné a neraz len tŕpnem, kedy opäť vyrazia vodu,“ hovorí aktivista.

Najprv si výtoky fotil a sťažoval sa u starostu aj u vodárov - Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Nepomohlo. Dnes sa už s oboma súdi. Podal aj niekoľko trestných oznámení a protistrana zase podniká právne kroky proti nemu . Náprava neprichádza. Len čiastkové riešenia, ktoré zjavne nefungujú.

Otázna kvalita

Kanalizácia sa postavila s pomocou eurofondov. Viacero indícií však naznačuje, že ju od začiatku sprevádzali problémy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy eurofondy, obce