Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prokurátor priznal, že odsúhlasil, aby sa vo vyšetrovaní kauzy Bašternák nepokračovalo

25.04.2016, 15:09 | xm | © 2016 News and Media Holding

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pre denník N priznal, že v roku 2014 odsúhlasil rozhodnutie vyšetrovateľky nepokračovať vo vyšetrovaní kauzy Ladislava Bašternáka. „Na základe vtedy zhromaždených dôkazov, prokurátor skonštatoval, že rozhodnutie vyšetrovateľky je správne a zákonné,” cituje denník hovorkyňu špeciálnej prokuratúry Janu Tökölyovú. Prokurátor podľa hovorkyne tiež nezistil žiadne nedostatky, ani pochybnosti pri uznesení vyšetrovateľky. Na prípad upozornili v marci TREND a denník N.

  • Tlačiť
  • 0

Ladislav Bašternák investoval do výstavby luxusného komplexu Bonaparte v centre Bratislavy, v ktorom si byt prenajíma premiér Robert Fico a byty tam vlastnia exminister Ján Počiatek či právnik blízky ministrovi vnútra Marek Turčan.

Ide o prípad dvojmiliónovej vratky DPH, ktorú si za marec 2012 uplatnila firma L. Bašternáka BL-202. Vratka súvisela s kúpou siedmich bytov v centre Bratislavy, za ktoré mala BL-202 zaplatiť spolu 12 miliónov eur. Operáciu preverovala tesne na to daňová kontrola, no nič k nej nemala.

Neprehliadnite

Daniari si vtedy ani napríklad neoverili, akú DPH za rovnaké obdobie odviedla firma, ktorá sedem bytov L. Bašternákovi predala. Predávajúca firma pritom na DPH štátu v rovnakom čase odviedla zhruba 6-tisíc eur.

Na prípad v inej súvislosti natrafili po vyše roku daňoví kriminalisti z Kriminálneho úradu Finančnej správy (KUFS) a oznámili to elitnej jednotke polície NAKA. Upozornili, že Bašternákova firma nevedela dokladovať, že uhradila za byty deklarovanú sumu a tiež, že cena bytov sa vzhľadom na vtedajšie pomery zdala byť nadhodnotená. Vyšetrovateľka NAKA ale dôvod na otvorenie vyšetrovania ani po niekoľkých mesiacoch preverovania faktov nevidela a podanie odmietla.

Či v tejto súvislosti nedošlo k zlyhaniu na finančnej správe, už preveruje jej vnútorná inšpekcia. Prezident správy František Imrecze začiatkom tohto mesiaca uviedol, že vie o tom, že na podanie sťažnosti „boli rôzne názory“, vec dal prešetriť, ale odmietol, že by so stopnutím mal niečo on.

Okolnosti daňovej kontroly aj postupu KUFS bude už v utorok prezident daniarov vysvetľovať na mimoriadnom finančnom výbore. Iniciovali ho opoziční poslanci, ktorí chcú k prípadu vypočuť aj ďalších zodpovedných zástupcov štátu. Prípad sa po medializovaní začal na špeciálnej prokuratúre vyšetrovať s odôvodnením, že sa vyskytli nové skutočnosti, o ktorých predtým vyšetrovateľka nevedela.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy prokurátor, vyšetrovanie

Diskusia (0 reakcií)