Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prorektor univerzity „napísal“ článok metódou copy-paste, škola za to dostala tisíce eur

16.07.2018, 16:11 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

Financovať vysoké školy aj podľa kvality ich výskumu znie ako skvelá myšlienka. Odmeňované by predsa nemali byť len podľa počtu študentov, ale aj za kvalitu vedy, ktorú robia. V slovenskej praxi však táto predstava kríva, pretože regulácia dostatočne nerozlišuje medzi kvalitnými publikáciami, ktoré stoja výskumníkov veľa času, námahy i zdrojov, a kompilátmi v takzvaných predátorských časopisoch, ktoré odpublikujú takmer hocičo.

  • Tlačiť
  • 13

Ukazuje to aj príklad Fakulty masmediálnej komunikácie trnavskej Univerzity sv. Cyrila a Metoda. Tamojší docent Andrej Trnka, ktorý zároveň pôsobí ako prorektor univerzity pre výchovno-vzdelávaciu činnosť a akreditáciu, pred štyrmi rokmi napísal článok, ktorý neprináša nič originálne.

Naopak, z viac ako 90 percent ide len o kompilát cudzích textov - niekedy správne citovaných, niekedy nie. Za skompilovaný článok z roku 2014 univerzita získala z verejných zdrojov zhruba päťtisíc eur. Upozornil na to matematik a štatistik Radoslav Harman pôsobiaci na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského na svojej facebookovej stránke. Svoju analýzu článku spolu s komentármi publikoval v samostatnom pdf súbore.

Neprehliadnite

„Ak nepočítam drobné zmeny typu ‚we‘ namiesto ‚you‘, tak v celom článku je len sedem viet, ktorých pôvod sa mi nepodarilo vystopovať k cudzím zdrojom (nepočítam abstrakt),“ napísal R. Harman. Z uvedených siedmich viet v šesťstranovom článku v anglickom jazyku sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy plagiátorstvo, veda, výskum