Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Protest malých farmárov je oprávnený. No v niečom to už aj nezdravo preháňajú

20.06.2018 | Ivan Haluza

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

21.06.2018 | mytu

"Snaha o obmedzenie väčších fariem i farmárov z cudziny idú proti konkurencieschopnosti celého domáceho poľnohospodárstva" :) verte tomu že to tak nieje chodte do susedného Poľska tam to funguje

21.06.2018 | mytu

ešte aj v Nemeckom Bavorsku som si všimol len čisto malých farmárov :)

21.06.2018 | misco

Podobne kusok za hranicami v Rakusku, takmer pred kazdym domom traktor, pluhy, haly pre kombajn, vsetko obhospodaruju v malom. Vsetky oblasti su na Slovensku rozvratene, v inych krajinach maju nastaveny funkcny system, u nas len zaplatat vsetky chyby bude trvat roky, ak nie desatrocia.

21.06.2018 | mba

Typicky slovenske. Hlavne kazdy za seba a grazli sa mozu rehotat dalej.

Keby agrosektor fungoval ako ma, tak mame malych realnych rolnikov (doslova rodiny rolnikov), a nie iba velkych papierovych dojicov dotacii aj na beton.

Neviem, kadial pan Haluza jazdi autom, ale ak po krajine, tak musi vidiet, ze Slovaci miesto rozvoja polnohospodarstva zaberaju najurodnejdiu podu halami a asfaltom docasnych, nakladovo orientovanych investorov, po ktorych odchode zostane iba spustnuta zem.

Kvitne Agrofert a dalsi velkostatkari, vratane dotacnej mafie.... Mali takmer neexistuju. Tak ako v turizme si lokalni ludia zapredali podu TMR, ktori maju mokre sny a nevedia ponukat kvalitu. Ako ruski burani. Postavia modernu lanovku, ale okolie ich uz nezaujima, lebo na tom sa nezaraba a Slovakom to staci....

Slovaci nemaju radi svoju krajinu. Ak by ju milovali, vadili by im tie zverstva, co burani stvaraju. HB Reavis v Bratislave, J+T aj v Tatrach, Penta v Boroch, pritom za humnami vedia postavit aj kvalitnejsie. Penta Waltrovku v Prahe, HB budovu v Londyne.....

21.06.2018 | OliWer1

Pán Haluza je známy svojim nekonvečným, oslavným štýlom písania o slovenskej kapitálotvornej vrstve. Jeho hľadáčiku neušli také podnikateľské morálne autority ako Fabuš, Rosina a iní.

21.06.2018 | Roman Kanala

Možno to má ako náplň práce. Príkaz šéfa sa nediskutuje.

21.06.2018 | atabaz

Dňa 20. júna mal možnosť divák televízie TA3 sledovať podnetnú diskusnú reláciu (repríza 21. 6. o 11.00 h.) práve na aktuálnu tému protestov farmárov, v ktorej diskutujúci, právnik J. Puškáš (MPRV), A. Balková (Vidiecka platforma), J. Fazekas (pedseda RPPK v Michalovciach) len potvrdzovali to, čo od začiatku v akejkoľvek doterajšej komunikácii s farmármi zdôrazňovala ministerka Matečná. Väčšina problémov je majetkovoprávneho vzťahu a tiež v zle nastavených podmienkach prideľovania i kontroly agrodotácií z eurofondov. Mnohé treba zmeniť v samotnej slovenskej legislatívne, najmä v oblasti prenajímania pôdy, vo vzťahoch vlastníkov pôdy ako prenajímateľov pôdy a nájomcov ich pôdy.
Samozrejme že treba poznávať všetky druhy problémov farmárov, treba o nich nielen diskutovať, ale hľadať optimálne cesty ich riešenia, veď Slovensko je krajinou s ideálnymi podmienkami na to, aby bolo schopné byť potravinovo sebestačné. Ale kto si doteraz položil aj takú otázku, kde sú medzi mladými ľuďmi záujemcovia o prácu v poľnohospodárstve? Koľkí absolventi základných škôl sú odhodlaní venovať sa po celý život tejto práci.? Treba usilovať už aj o to, že ak sú tu mladí záujemcovia o taký druh práce (videli sme ich aj počas protestov), treba im vytvárať optimálne podmienky na to, aby túto prácu predčasne rezignovane nezanechávali. Treba si tiež položiť otázku, ako je u nás chránená pôda schopná poľnohospodárskeho úžitku . Neprichádzame o ňu aj nepremyslenými investíciami na projekty, ktoré z úrodnej pôdy poriadne ukroja a výsledkom je niečo, z čoho má neraz úžitok len istá vplyvná skupina ľudí
a paradoxne, aj trvanie projektu je neraz krátkodobé, no z rozsahu úrodnej pôdy už poriadne ubudne.

Protestná cesta farmárov za ministerkou Matečnou je problematická záležitosť. Možno jednoznačne stáť za takýmto počínaním si farmárov (vynucovať si niečo protestmi)? Jednak pri poznaní, že mnoho problémov farmárov nepatrí do kompetencie ministerstva pôdohospodárstva, ale ide o právnické záležitosti, jednak pri poznaní, čo dávala ministerka pred príchodom farmárov do Bratislavy najavo, že sa na ňu do posledného dňa protestnej túry Slovenskom neobrátili so žiadosťou o stretnutie, veď aj preto odišla na plánovanú pracovnú cestu do Čiech, z ktorej musela predčasne odísť pre vynucovanie si jej prítomnosti farmármi v Bratislave až po príchode do Bratislavy. Pritom, keď je už v Bratislave a pozýva ich k sebe, oni nejdú, lebo pánmi situácie chcú byť len oni - aj svojimi predstavami o podobe stretnutia s ňou.
Nech novinári Trendu (ako zástupcovia periodika, ktoré ukazuje "trend" v myslení a konaní obyvateľov Slovenska (čoby demokratickej krajiny) dajú čitateľom najavo, či takéto správanie sa zástupcov akejkoľvek oblasti práce a života v tejto krajine treba podporovať a prečo. Patrím k tej časti občanov, ktorí v tomto proteste farmárov vidia zbytočné politizovanie (známe je, ktorými politickými kruhmi podnietené) a takáto predstava "dialógu" (najmä jeho vynucovanie si) nepomáha žiadnej strane sporu.
Predpokladom úspešného života občanov v demokracii je - okrem iného - rozvážna, rozumná odborná diskusia, nie stupňovanie negatívnych emócií.
Aká užitočná bola predmetná diskusia v TA3! Kiežby také diskusie videl občan čo najčastejšie, a to v každej oblasti života, a s čo najväčším počtom odborníkov.

21.06.2018 | OliWer1

Z Tvojho dlhého postu vypichnem iba jednu vec: To, že ministerka mala naplánovanú nejakú pracovnú cestu do Česka je absolútne irelevantné. Ona má makať pre daňových poplatníkov a stáť v pozore. Ministerstvo nemá byť cestovnou kanceláriou, kde si minister aj úradníci krátia nudný, otravný život cestovaním za štátne peniaze.
Zvyšok nestojí za komentár, pretože z esenesáckeho zadku Ti trčia iba nohy od členkov.

21.06.2018 | mba

Takze Matecna netvori legislativu pre podohospodarov?! A kto teda, ak nie ona?! Kto cez SPF umoznuje tunelivat ahrodotacie na rozdrobenych pozemkoch aj betone, ak nie aj Matecna, ktora tam bacovala?!

Radost okradat Slovakov, ktori nechapu elementarne veci a nevedia za ne bojovat.

Farmarom mal dojst benzin na D1, vypadnut hnoj z vlecky pred UV,...ale oni len gentlemsnsky korzuju a pritom na Vychode sa im za asistencie policie vyhrazaju...

Bananistan

21.06.2018 | ivko07

ja aj tak tých našich farmárov nechápem...
Keby bolo toto vo Francúzsku, tak je v Paríži 1000 traktorov, po diaľnici by išli v 4-stupe, a pol Paríža by bolo totálne ochromené... Okrem toho by bola niekde vykydnutá veľká kopa hnoja a pod., a dokým by nedosiahli svoje tak by Paríž proste nefungoval...
A Slovensko??? 3x po 5 traktorov, a ešte berú ohľad na to aby neobmedzili dopravu...
A ešte sa nájdu ľudia, ktorí tu píšu že ministerstvo poľnohospodárstva s tým nič nemá, lebo pani ministerka povedala...
Keby to nebolo trápne, tak by to bolo vtipné...