Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Protischránkový zákon chcú poslanci vylepšiť

19.10.2016, 20:26 | SITA

Protischránkový zákon z ministerstva spravodlivosti je aj podľa opozície vítaný. Ministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) vníma novelu ako posun k transparentnosti obchodovania firiem so štátom. Opoziční poslanci však do druhého čítania predložili pozmeňujúce návrhy, ktoré by návrh novely zákona vylepšili. Rozpravou k tomuto zákonu ukončili poslanci štvrtý rokovací deň desiatej schôdze parlamentu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po hlasovaní o návrhu protischránkového zákona po prvom čítaní ocenila, že ho parlament posunul do druhého čítania až 124 hlasmi, teda aj s podporou časti opozície. „Tých 124 hlasov je pre mňa veľkou výzvou do ďalšej diskusie o tomto návrhu s poslancami. Som pripravená veľmi zodpovedne viesť diskusiu v druhom čítaní a keď vieme vylepšiť tie návrhy, tak ich vylepšime tu v parlamente,“ povedala.

Návrh podľa ministerky nastavuje latku transparentnosti veľmi vysoko aj v medzinárodnom meradle. Týkať sa podľa nej bude aj takých prípadov, akých sme boli svedkami v minulosti. Napríklad pri podobnej reštrukturalizácii ako v prípade Váhostavu sa budú musieť subjekty uplatňujúce si pohľadávky v sume vyše jedného milióna eur zapísať do registra. Rovnako sa bude legislatíva vzťahovať aj na prípady, akým bola kauza Lemikon. V prípade, že si subjekty budú uplatňovať pohľadávky voči štátu, rovnako budú musieť byť do registra zapísané.

Opozícia má k návrhu tzv. protischránkového zákona, o ktorom aktuálne rokuje parlament, niekoľko výhrad, a preto poslanci predložili pozmeňujúce návrhy. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý pozmeňujúcim návrhom žiada zmeny v tom, aby napríklad aj držiteľ banského oprávnenia, zhotoviteľ geologických prác aj osoba pôsobiaca v energetike bola povinná zapísať sa do registra partnerov verejného sektora najneskôr do 31. júla 2017.

Povinnosť zapísať sa do registra by mali mať aj osoby pôsobiace v citlivých oblastiach, napríklad podnikatelia v energetike, vyberatelia mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií a pri diaľničných známkach.

Poslankyňa Veronika Remišová z OĽaNO predložila pozmeňovací návrh, ktorý podľa nej umožňuje poskytnúť oznamovateľovi kvalifikovaného podnetu ochranu. „Je na mieste, aby sa oznamovateľovi poskytlo všetko, čo inak patrí oznamovateľovi závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom,“ uvádza V. Remišová.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák predložil pozmeňovací návrh, podľa ktorého by verejný obstarávateľ nesmel uzavrieť zmluvu s uchádzačom, ktorý má povinnosť zapisovať sa do registra partnerov verejného sektora. Tento zákaz by sa podľa neho nevzťahoval na rámcovú dohodu, ktorú uzatvárajú s verejným obstarávateľom výlučne dvaja alebo viacerí uchádzači, ktorí sú fyzickými osobami a ktorá sa týka poskytovania služieb.

Poslanci pokračujú v rokovaní vo štvrtok o deviatej hodine ráno. Hlasovať o prerokovaných zákonoch budú až o sedemnástej. Dôvodom majú byť podľa podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara (Most-Híd) protokolárne povinnosti niektorých poslancov NR SR.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2