Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Psy sa vozia v Tatrách, bicykle do Trnavy. Rok 2019 bol na železniciach rekordný

23.01.2020, 19:41 | Vladimír Maťo | TASR

Priemerný počet cestujúcich v slovenskom vlaku sa za posledných päť rokov strojnásobil. Cestujúci totiž pribúdajú rýchlejšie, než nové spoje. Viac vlakov sa však na koľaje nezmestí, súčasná infraštruktúra tratí je vyťažená prakticky na maximum. Bez dlhodobého investičného plánu bude komfort cestovania klesať, upozorňuje Národný prepravca. Nezachránia ho ani rekordné investície do vozového parku.

  • Tlačiť
  • 6

Železničná spoločnosť Slovensku (ZSSK) prepravila v roku 2019 viac ako 77 miliónov cestujúcich, čo je o 4,8 percenta viac, ako v roku 2018. Napriek štedrým vládnym dotáciám na bezplatné cestovanie dôchodcov a študentov si takmer dve tretiny ľudí si za cestu vlakom naďalej platia. Počet jázd zadarmo však medziročne vzrástol takmer trojnásobne vyšším tempom.

Neprehliadnite

„Slovenské vlaky sú bezpochyby stále populárnejšie,“ uvádza Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. „Samozrejme, že vlaky i železnice majú stále mnoho, aj veľmi vážnych, problémov z minulosti, no čísla neklamú – máme stále viac cestujúcich, ktorí sú ochotní za svoju cestu zaplatiť. Najlepšie je to vidno pri IC vlakoch, ktoré predávame za plnú komerčnú cenu a ktorých frekvencia sa od roku 2017 nezmenila – rastú nám každým rokom spolu s ostatnými trasami,“ dodal Hlubocký.

Ochota platiacich cestujúcich však časom môže naraziť na stagnujúci komfort. Kým celkový počet prepravených cestujúcich za posledných päť rokov vzrástol o 64 percent, celkový počet vypravených vlakov v rovnakom období vzrástol len o 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy doprava, štatistika, vlaky, ZSSK