Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Putin prirovnal kódex komunistov ku Biblii, socializmus sa mu stále pozdáva

26.01.2016, 10:43 | ČTK

O svojom vzťahu k zakladateľovi sovietskeho štátu Vladimirovi Iľjičovi Leninovi a o svojej skoršej príslušnosti k sovietskej komunistickej strane v pondelok hovoril ruský prezident Vladimir Putin pri stretnutí s občanmi v juhoruskom Stavropoli. Vyhlásil, že svoju starú stranícku legitimáciu nezničil a komunistické a socialistické myšlienky sa mu aj dnes veľmi páčia.

  • Tlačiť
  • 1

V. Putin minulý týždeň pobúril ruskú verejnú mienku tvrdým odsúdením na Leninovu adresu, keď vyhlásil, že boľševický revolucionár „položil atómovú bombu pod budovu, ktorá sa nazýva Rusko, a tá sa potom rozpadla“. Šéf Kremľa k tomuto výroku vrátil s vysvetlením, že V. Lenin pri budovaní sovietskeho štátu jeho rozpad svojimi omylmi umožnil.

V. Lenin o usporiadaní štátu podľa V. Putina viedol diskusie s neskorším diktátorom Josifom Stalinom, ktorého návrhy ale odmietol. Krajina potom bola vybudovaná tak, že jednotlivým častiam dávala možnosť legálneho odchode z federácie.

„Práve toto právo je tou načasovanú bombou, ktorá potom viedla k rozpadu nášho štátu,“ povedal V. Putin s narážkou na vývoj z počiatku 90. rokov, kedy sovietske spoločenstvo opustili jeho kľúčové štáty a krajina sa rozpadla.

V. Putin pri tejto príležitosti podľa agentúry TASS pripomenul, že bol dlhé roky nielen členom komunistickej strany, ale aj zamestnancom „ozbrojeného oddielu strany“ KGB, teda obávanej sovietskej kontrarozviedky. Členom strany vraj nebol z nutnosti.

„Nemôžem ale povedať, že by som bol ideovým komunistom. Napriek tomu som k tomu pristupoval veľmi zodpovedne,“ vyhlásil.

Straníckym funkcionárom vraj nebol, len radovým členom. „Na rozdiel od mnohých funkcionárov som stranícku legitimáciu nevyhodil ani nespálil, mám ju stále. Komunistické a socialistické myšlienky sa mi páčili, veľmi sa mi páčia dodnes,“ zveril sa prezident.

Sovietsky Kódex budovateľa komunizmu, schválený komunistickou stranou začiatkom 60. rokov minulého storočia ako súbor morálnych zásad „nového človeka“, vraj ruskému prezidentovi veľmi pripomína svojím myšlienkovým obsahom Bibliu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy komunizmus, Putin, Rusko