Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pýcha rezortu SNS alebo zlyhanie? Dva roky od spustenia a stále v príprave

20.12.2019, 12:00 | Martin Šuba | © 2019 News and Media Holding

SNS od posledných volieb sníva, že Slovensko bude v EÚ delostreleckou veľmocou. S hrdosťou oznámila náš vstup do projektu EuroArtillery. Stavila v ňom na legendárnu húfnicu Zuzana štátnej firmy Konštrukta-Defence, ktorú by chcela „pretlačiť“ našim európskym kolegom. Meno firmy je pritom spájané aj so zvláštnymi tendrami pod taktovkou SNS. TREND preto zisťoval, či projekt za dva roky od svojho spustenia dosiahol výraznejšie výsledky a či napokon bude prínosom pre slovenské zbrojárstvo a obranu.

  • Tlačiť
  • 3

Cieľom projektu EuroArtillery je budovanie európskeho delostrelectva. EÚ v tejto oblasti dlhodobo zaostáva, napriek tomu, že delostrelectvo ostáva významným obranným prvkom aj v moderných vojnách. Hlavnou ambíciou má byť modernizácia delostrelectva a skoordinovanie jednotlivých armád Únie práve v tejto oblasti.

„Konkrétnym cieľom projektu je najmä spolupráca Slovenska na vývoji nových produktov s vybranými štátmi,“ povedala pre TREND hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková. „Keďže projekt je stále v prípravnej fáze, Slovensko doň zatiaľ nevložilo žiadne financie,“ dodáva. Financovanie zatiaľ prebieha iba na úrovni firiem.

TREND však upozorňuje, že prípravná fáza projektu prebieha už od jeho začiatku v roku 2017.

Neprehliadnite

Výsledkom by okrem iného mala byť prezentácia slovenských firiem a ich produktov armádam EÚ a priama spolupráca na vývoji s ďalšími štátmi. Zúčastnené krajiny pritom deklarovali obstarať od nás finálny výrobok projektu, ktorý má vzniknúť aj ich spoluprácou.

Slovensko má pritom v oblasti delostrelectva dlhoročnú tradíciu a expertízu. V Dubnici nad Váhom sa napríklad vyrába už spomínaná húfnica Zuzana štátnej spoločnosti Konštrukta-Defence.

Príkladom doterajšej spolupráce je podľa hovorkyne rezortu obrany testovanie kompatibility talianskej delostreleckej munície na slovenskom zbraňovom systéme, ktorá prebehla medzi firmou Konštrukta-Defence a talianskou spoločnosťou Leonardo. Testovanie prebehlo ešte vlani.

Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Talianskej republiky gen. Claudio Graziano.Zdroj: Ministerstvo obrany SR

Ide však o jediný príklad konkrétnej spolupráce, akú sa nám podarilo zistiť. A to môže byť za dva roky málo. S Talianmi Slovensko už spolupracovalo aj v minulosti. Od firmy Leonardo sme v roku 2016 kúpili dopravné vojenské lietadlá Spartan, ešte keď rezortu obrany šéfoval Martin Glváč zo Smeru-SD.

O tom, že SNS záležalo na zákazkách pre Konštrukta-Defence svedčí aj fakt, že Slovensko projekt samo navrhlo a pasovalo sa v ňom do role lídra. EÚ nám projekt odklepla.

„Pre Slovensko je získanie pozície vedúceho štátu v projekte úspech, keďže bolo vyberané z veľkého množstva návrhov, “ vyjadruje sa k projektu pozitívnejšie Jozef Zekucia, riaditeľ Inštitútu strategických politík Stratpol.

Za rohom slepá ulička

Bezpečnostný analytik Juraj Krúpa zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku však v projekte

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy armáda, , obrana, SNS, zbrojárstvo