Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

R. Mundell: Grécko nie je pre euro problém

10.03.2010, 14:42 | tl | © 2010 News and Media Holding

Jednotná mena by sa dostala pod väčší tlak, ak by podobné problémy zasiahli väčšie krajiny

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Grécko

Bez eura by Európa mala počas tejto hospodárskej krízy obrovské problémy, prežívala by ohromnú nestabilitu výmenných kurzov. A nemení na tom nič ani prípad Grécka, hovorí americký ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny Robert Mundell. Grécko je na pokraji bankrotu a bojuje s nadmernými deficitmi verejných financií a so zadlženosťou.

„Grécko je veľký problém, no je to jeho fiškálny problém, nie problém eura,“ zdôrazňuje. Mohlo by sa ním stať, keby sa do podobne vážnych problémov dostali ďalšie krajiny eurozóny. Hlavne ak by do nich spadli veľké krajiny ako napríklad Taliansko. Problémy Grécka zatiaľ podľa neho ani nejako výrazne netlačia na euro, jeho kurz k doláru je stále oveľa vyššie než keď sa zavádzalo. Ak by išlo euro ešte nižšie, bolo by to pre Grécko i ďalšie krajiny zóny prínosné, vraví.

Ako paralelu ukazuje R. Mundell prípad extrémne zlého hospodárenia americkej Kalifornie. Ak by zbankrotovala, bol by to pre USA obrovský problém, ale nebol by to problém dolára, „ten tu stále zostane“. „Ak by Kalifornia prijala nejakú inú menu, to by predsa problém nijako neriešilo,“ upozorňuje.

Kalifornia je pritom pomerovo k veľkosti celej ekonomiky niekde úplne inde než malé Grécko. To sa na HDP eurozóny podieľa menej než tromi percentami.

Americký ekonóm nie je fanúšikom nových ustanovizní. Jeho názor na prípadný Európsky menový fond (EMF), o ktorom začínajú niektorí tunajší politici hovoriť, je preto jednoznačný: je to „smiešny nápad“. No zároveň priznáva, že Pakt stability a rastu nebol účinný. Riešením je podľa neho silnejšia pozícia „rozumných politikov“. Príkladom je pre neho napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá vie v prípade ako je finančná pomoc Grécku povedať jasné nie.

Profesor Robert Mundell dnes prednášal na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kam prišiel na pozvanie Virtual Scientific Laboratories a Nadácie Tatra banky. Rozhovor s ním prinesie TREND v čísle 11, ktoré vyjde 18. marca.

Foto na titulke -Miro Nôta

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Grécko