Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Radikálny obrat Nemecka? Krajina zvažuje nový dlh, chce financovať klimatický plán

12.08.2019, 13:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Nemecko už dlhšie obdobie presadzuje svoju striktnú fiškálnu politiku. Teraz zvažuje, že ustúpi od politiky vyrovnaného rozpočtu a nové prostriedky využije na boj proti zmene klímy. Nový dlh by sa prísne obmedzil len na ochranu klímy. Konečné rozhodnutie však ešte v Nemecku nepadlo. Vzdanie sa vyrovnaného rozpočtu sa však stalo v krajine s najväčšou ekonomikou v Európe horúcou témou.

  • Tlačiť
  • 4

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a minister financií Olaf Scholz opakovane bránili cieľ vyrovnaného rozpočtu. Tvrdili, že je dôležité v ekonomicky dobrých časoch nezaťažovať budúce generácie ešte väčším dlhom vzhľadom na to, že nemecká populácie rýchlo starne.

Merkelovej vláde sa darí zvyšovať verejné výdavky bez vytvárania nových dlhov, a to vďaka nezvyčajne dlhému obdobiu ekonomického rastu, rekordne vysokej zamestnanosti a stúpajúcim daňovým príjmom. 

Neprehliadnite

Krajina teraz môže spraviť radikálny obrat. Podľa agentúry Reuters Nemecko zvažuje, že zmení svoju dlhodobo vyrovnanú fiškálnu politiku s cieľom pomôcť financovať nákladný program na boj proti zmene klímy. „Výzvou je, ako pristúpiť k tak zásadnému posunu vo fiškálnej politike, aby to nevytvorilo dieru do federálneho rozpočtu,“ povedal pre Reuters zdroj oboznámený so situáciou.

Nemecko je známe svojím obozretným prístupom k financiám, ktorý je vskutku unikátny, približuje situáciu v Nemecku analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy deficit, Klimatické zmeny, Nemecko