Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Radovana Karadžiča konečne chytili

22.07.2008, 03:32 | Reuters | SITA

Obyvatelia Sarajeva oslavovali dolapenie masového vraha.

  • Tlačiť
  • 3

Aktualizované 9:40 o vyjadrenia Josého Manuela Barrosa

Radovana Karadžiča, obvineného z genocídy počas vojny v bývalej Juhoslávii, v pondelok zatkla srbská polícia a odovzdala vojenskému súdu v Belehrade. Podľa agentúry Reuters správu potvrdila kancelária srbského prezidenta Borisa Tadiča. Bližšie okolnosti zatknutia neboli známe.

Podľa The Economist sa vedelo, že sa Karadžič presúva medzi úkrytmi na území južného Srbska, východnej Bosny a Čiernej Hory. Reuters s odvolaním sa na vládny zdroj napísal, že Karadžiča sledovali niekoľko týždňov na základe informácií zahraničných tajných služieb. Pri zatýkaní nekládol odpor.

Karadžiča v utorok nadránom vypočul vyšetrovací sudca, čím bol podľa srbských zákonov splnený prvý krok na jeho vydanie Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu. "Vypočúvanie sa skončilo," citovala agentúra Beta Milana Dilpariča, vyšetrovacieho sudcu Zvláštneho tribunálu pre vojnové zločiny v Belehrade. Dilparič žiadne ďalšie informácie neposkytol s tým, že sú tajné.

Súd musí teraz do troch dní rozhodnúť, či boli splnené všetky podmienky na vydanie obvineného, pričom obhajoba má potom ďalšie tri dni na odvolanie sa voči tomuto rozhodnutiu. Vyššia súdna rada musí odvolanie posúdiť do ďalších 72 hodín, jej rozhodnutie je už však konečné.

Európska Únia zadržanie R. Karadžiča považuje za dôležitý krok na ceste Srbska do Európskej Únie. "Tento vývoj dokazuje, že nová vláda v Belehrade plní záväzok prispievať k mieru a stabilite na Balkáne," píše sa v reakcii francúzskeho predsedníctva únie. Podobne reagovala prostredníctvom svojho predsedu Josého Manuela Barrosa aj Európska komisia. "Je to veľmi pozitívny vývoj, ktorý prispeje k spravodlivosti a zmiereniu na západnom Balkáne. Dokazuje to odhodlanie novej srbskej vlády plne spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu," uviedol J. Barroso.

Bývalého vojenského vodcu bosnianskych Srbov pred 13 rokmi obvinil medzinárodný trestný tribunál z vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti. Richard Hoolbroke, ktorý v mene medzinárodného spoločenstva v roku 1996 podpisoval Daytonskú dohodu o ukončení vojny v bývalej Juhoslávii, označil Karadžiča za európskeho Usámu-bin Ládina a organizátora masového vyvražďovania. V zoznamoch Interpolu bol Radovan Karadžič 11 rokov. Jeho vydanie medzinárdnej spravodlivosti bolo jednou z podmienok integrácie Srbska do Európy.

Správa o zatknutí Karadžiča zaplnila nočné ulice Sarajeva, ktoré Karadžičove vojsko plienilo 43 mesiacov. Podľa Reuters Sarajevčania oslavujú víťazstvo nad mužom, ktorý bol priamo zodpovedný za vyvraždenie jedenásť tisícov obyvateľov.

Foto na titulke: Interpol

  • Tlačiť
  • 3