Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rakúšania chcú do ústavy zakotviť používanie hotovosti

07.08.2019, 12:50 | TASR

Rakúska ľudová strana (ÖVP) chce do ústavy zakotviť právo na hotovostné peniaze, uvádza sa v utorňajšom vyhlásení strany. Informovali o tom v stredu denník Die Presse a stanica ORF.

  • Tlačiť
  • 11

Z dôvodu vývoja a digitalizácie v uplynulých rokoch je „základné právo“ na používanie peňazí v hotovosti čoraz viac v ohrození. Štát a firmy chcú zároveň získať väčšie množstvo údajov od svojich občanov či zákazníkov.

Podľa ÖVP vedie toto smerovanie k tomu, že v obehu je stále menej peňazí a ľudia čoraz častejšie platia digitálnymi spôsobmi. To síce prináša mnohé výhody a zjednodušenia, ale ukrýva v sebe aj riziká. Kto napríklad v obchodoch platí hotovosťou, sám rozhoduje o tom, kto má informácie o jeho spotrebiteľskom správaní, argumentuje ÖVP.

Neprehliadnite

Používanie finančnej hotovosti je navyše výhodné pre starších ľudí, ktorí nestíhajú držať krok s najnovším technologickým vývojom.

Podobný návrh Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) odročil v júli ústavný výbor. Ústavný hovorca Wolfgang Gerstl to vtedy zdôvodnil tým, že nebol celkom v súlade s legislatívou. Nová vláda Rakúska chce teraz vypracovať ústavné nariadenie, ktoré „chráni základné práva občanov a je v súlade s európskym právom“.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy hotovosť, Rakúsko