Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rakúski novinári o nahrávke Ibiza: Bola to pasca, môže ísť aj o satiru

22.05.2019, 18:00 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Jeden z najväčších škandálov v novodobých dejinách Rakúska a krajina stále nevie, kto za ním stojí. Tajná nahrávka šéfa koaličnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho, na ktorej pred voľbami sľuboval štátne zákazky výmenou za ruskú finančnú podporu strane. Rakúski novinári, ktorých TREND oslovil, hovoria, že išlo zrejme o pascu.

  • Tlačiť
  • 3

Politika do nej vlákali buď politickí oponenti, umelci, novinári alebo tajné služby. K videonahrávke sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Videonahrávka, o ktorej sa hovorilo najviac, znázorňovala stretnutie z júla 2017 na španielskom ostrove Ibiza. H.-C. Strache sa rozprával so ženou, ktorú považoval za neter ruského oligarchu. Nešlo však o jediné stretnutie. Nemecké médiá Süddeutsche Zeitung a Der Spiegel reportovali, že ďalšie sa konalo koncom augusta toho istého roka zrejme vo Viedni, kde ruský zástupca tlačil na zverejnenie tlačovej správy proti šéfovi stavebnej spoločnosti Strabag.

Správa od FPÖ naozaj vyšla v tlačovej agentúre APA s dátumom 31. augusta 2017. Strana tiež zrejme prijala rôzne podozrivé finančné príspevky. Škandál a financovanie viacerých politických strán tak už prešetrujú príslušné orgány.

Neprehliadnite

V prípade ostáva veľa nejasného. Zrejmé nie je ani to, či Rusi na nahrávke sú skutoční záujemcovia o podplácanie rakúskych politikov. „Nedávalo by to veľký zmysel, aj keď vylúčiť sa to nedá. Prečo by mali Rusi škodiť svojim najlepším spolupracovníkom?“ pochybuje o ich autenticite komentátor denníka Der Standard Eric Frey.

V nahrávkach sa spomína ruský oligarcha Igor Makarov. Naozaj existuje, no nemôže mať neter, keďže nemá žiadnych súrodencov. To indikuje, že išlo skôr o zinscenovanú pascu na politikov Slobodných.

Tajná nahrávka bola podľa E. Freya vysoko profesionálnou operáciou a nič také zatiaľ od žiadnej politickej strany nevidel. „Nepotrebujete na to milión eur. Dá sa to urobiť s oveľa menším rozpočtom, ale potrebujete správne schopnosti a vedomosti,“ pripomína.

„Máme len nejaké klebety (o tom, kto by za nahrávkou mohol stáť). Napríklad o nemeckej umeleckej skupine Zentrum für Politische Schönheit (Centrum politickej krásy) a tí už v minulosti podnikli isté vtipné vystúpenia,“ hovorí Otmar Lahodynsky z týždenníka Profil. Nemecký satirik Jan Böhmermann, ktorý môže byť na túto skupinu napojený, o inkriminovanom videu vraj vedel už predtým, ako vyšlo na verejnosť.

Precedens existuje

Podobný

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Heinz-Christian Strache, Rakúsko, Sebastian Kurz, škandál