Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Raši je pripravený pomôcť Všeobecnej

15.04.2009, 15:56 | SITA

Ak to bude potrebné, minister pomôže poisťovni navýšením jej základného imania.

  • Tlačiť
  • 3

Minister zdravotníctva Richard Raši po dnešnom rokovaní vlády vyhlásil, že je v prípade potreby pripravený poskytnúť Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) pomoc vo forme navýšenia jej základného imania.

"Pokiaľ by bol aktuálny cashový alebo vôbec finančný problém vo VšZP v dôsledku krízy a znižovania príjmov zo zdravotného poistenia, tak je toto jeden z nástrojov, ktorý môžeme použiť," povedal R. Raši.

Na otázku, akou sumou by štát poisťovni mohol pomôcť, minister odpovedal, že nechce rozprávať o niečom, čo ešte nie je. "Pokiaľ by bola potreba, musí VšZP ministerstvu zdravotníctva ako akcionárovi predložiť eventuálnu potrebu a na základe toho by sme toľko žiadali, ale momentálne táto situácia ešte nie je," vyhlásil minister.

Podľa jeho informácií v súčasnosti poisťovňa problém nemá. V strede minulého týždňa mala podľa neho na účte viac ako 16 miliónov eur, čo minister považuje za dostatok. Za prvý štvrťrok tohto roku pritom VšZP eviduje v dôsledku krízy oproti predpokladom výpadok v príjmoch za ekonomicky aktívnych poistencov za 25 miliónov eur.

Podľa zverejnených údajov mala najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku začiatkom minulého týždňa na účte iba 5,7 milióna eur, čo je približne jednodňová rezerva na úhrady lekárom, nemocniciam a lekárnikom. Denné výdavky VšZP predstavujú približne 5,5 milióna eur. Analytik zdravotníckeho think-tanku Health Policy Institute Peter Pažitný, ako aj predseda zdravotníckeho výboru v parlamente Viliam Novotný, sa zhodli, že poisťovňa potrebuje ozdravný plán.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) to zamietol, nakoľko podľa neho nie je z predložených dokladov a údajov zistených úradom preukázané, že by si neplnila záväzky voči poskytovateľom. Samotná poisťovňa dodala, že jej stav na účtoch poisťovne sa denne mení a že zdravotnú starostlivosť zabezpečuje v zmysle zákona.

Foto na titulke - Vszp.sk

00_konferenciaOBRAZOKocistec2.jpg

  • Tlačiť
  • 3

Súvisiace články

Raši bude oddlžovať nemocnice

Ministerstvo zdravotníctva momentálne necháva pripomienkovať plán oddlžovania zdravotníckych zariadení

Raši pripravil miernejšiu zdravotnú novelu

Raši chce zmenu v systéme záchraniek

Eutanázia Európskej zdravotnej

Prečo? Prečo? Prečo?