Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rašiho tajnosti okolo Rázsoch

22.05.2012, 15:43 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Rezort nechce ukázať ekonomickú analýzu verejného projektu za 480 miliónov eur (Archívny článok)

  • Tlačiť
  • 0

Vzhľadom na opätovné otvorenie diskusie o dostavbe nemocnice Rázsochy druhou vládou Roberta Fica sme sa rozhodli zaradiť článok, ktorý vyšiel v týždenníku TREND 15/2010 (14. apríla 2010).

Neexistujúca bratislavská nemocnica Rázsochy sa ako jediná z nemocníc na Slovensku dostala do predvolebných materiálov strany Smer-SD. V politickom posolstve k programovému zameraniu strany do roku 2014 sa strana zaväzuje, že začne dostavbu nemocničného komplexu. Žiadnu ekonomickú analýzu verejného projektu za takmer pol miliardy eur ministerstvo zdravotníctva ukázať nechce. Podklady, ktoré údajne má, zatiaľ utajuje. Samotného šéfa rezortu Richarda Rašiho tiež nemožno postaviť do výkladu transparentnosti.

Neprezradia

Vláda tento rok už dvakrát rokovala o nemocničnom komplexe. Naposledy túto stredu. Ani raz však nedostali presné podklady, ako projektanti došli k tomu, že nemocnica bude stáť 480 miliónov eur bez DPH. Uspokojili sa s medicínskym auditom, ktorý im detailne vysvetľoval, v ktorom bratislavskom špitáli sú aké oddelenia a ktorý zamestnáva koľko lekárov. Výstupy z medicínskeho auditu ministerstvo problém poskytnúť nemalo.

Žiadosť o konkrétne údaje z technického a ekonomického auditu, ktoré mali potvrdiť schopnosť skeletu budovy či ekonomickú oprávnenosť ceny, s ktorou ministri rátajú, sú však tajnými informáciami. Ani samotní členovia vlády sa nedostali k detailom štúdií či k informáciám, koľko stáli a kto ich vypracoval. A ako sa im teda dá veriť.

Šéfka sekcie financovania ministerstva zdravotníctva Iveta Klímová nechce menovať, kto technický a ekonomický audit či znalecké posudky na rozostavané pavilóny pripravil. Utajovanie zdôvodňovala tým, že najprv chcú materiály predstaviť vláde. Ani na tohtotýždňovom zasadaní sa však ministri k detailom nedostali.

Ministerstvo a fakultná nemocnica našli spôsob, ako audity nezverejniť. Za materiály nezaplatili, a tak neboli v ich vlastníctve. „Dokumentácia týkajúca sa komplexného auditu vrátane znaleckého posudku hodnotiaceho skutkový technický stav rozostavaného diela nemocnice na Rázsochách je v zmysle zmluvného dojednania výlučným vlastníctvom spoločnosti Stavoinvesta Bratislava, s.r.o., preto nemôžeme zatiaľ dokumentáciu sprístupniť tretím osobám,“ napísala do TRENDU hovorkyňa fakultky Rúth Geržová.

Ochotnejší nebol ani šéf spomínanej drobnej inžinierskej spoločnosti Stavoinvesta Augustín Solčanský, ktorý mal podklady na analýzu zhromaždiť: „My sme súkromná spoločnosť. Prečo by som vám mal ukazovať nejaké materiály?“ Nezabrala ani argumentácia, že na základe materiálov Stavoinvesty rozhodovala o nemocnici vláda. „Neboli to materiály určené pre verejnosť,“ povedal.

O nemocnici nepadlo zatiaľ žiadne rozhodnutie, no na projektoch sa už pracuje. Najnovšiu štúdiu vypracovala rakúska architektonická spoločnosť Soyka-Silber-Soyka. Kto štúdie objednával, je ťažké zistiť. Fakultná tvrdí, že takúto architektonickú kanceláriu „nemá v dodávateľsko-odberateľskom portfóliu“. Najčerstvejšia projektová štúdia nemocnice okrem rakúskeho štúdia nesie aj pečiatku ďalšej rakúskej spoločnosti – Odelga, ktorá sa zaoberá zariaďovaním a vybavovaním nemocníc inštrumentmi.

Cenu nemocnice vláde na stôl hodili podľa hrubého odhadu, že bude stáť 1 800 eur za štvorcový meter. Detailné prepočty chýbajú.

Zdroj: SITA

Prednosť pre PPP

Ministerstvo zdravotníctva pripúšťa, že nie je reálne, aby sa tento rok použili na prípravu nemocnice Rázsochy peniaze zo štátneho rozpočtu. Ako alternatíva na financovanie neprešla ani pôžička zo Svetovej banky. A komerčný konzorcionálny úver na 20 až 25 rokov s úrokom päť percent ročne sa ministerstvu nezdá výhodný, lebo by negatívne ovplyvňoval výšku štátneho dlhu.

A tak sa pohľad ministerských úradníkov upiera na model verejno-súkromného partnerstva (PPP). Ministri však nedostali žiadnu detailnú analýzu, ktorá by porovnala výhodnosti štandardného úverovania a PPP modelu. Výhodnosť verejno-súkromnej alternatívy je pritom sporná. Ešte si bude vyžadovať štúdiu uskutočniteľnosti, no už teraz úradníci predpokladajú, že privátny partner by pracoval s peniazmi požičanými za deväť až desať percent.

Súkromný partner by dostal možnosť prevádzkovať nemocnicu s deväťsto lôžkami a inkasovať platby od zdravotných poisťovní. A k tomu prísľub pravidelných platieb zo štátneho rozpočtu. Žiadnu ekonomickú analýzu s predpokladaným dosahom na rozpočet ministerstvo neukázalo. Neinformovalo ani o tom, či bude predávať zaujímavé nehnuteľnosti v centre Bratislavy v správe fakultnej nemocnice. Po dostavbe Rázsoch totiž zostanú nadbytočné. A fakultnej by sa peniaze navyše hodili, veď stále napríklad figuruje medzi extrémne veľkými dlžníkmi Sociálnej poisťovne s dlhom vyše tri milióny eur.

Debaty s potenciálnymi PPP partnermi už na ministerstve zdravotníctva pripúšťajú. S kým a koľkými rokujú, však I. Klímová konkretizovať nechce. Podľa očakávaní by sa nemocnica mala začať stavať najskôr v roku 2013. No to nebráni tomu, aby sa začali mínať milióny eur na štúdie a analýzy. Zatiaľ od firiem, okolo ktorých robia úradníci tajnosti.

Foto na titulke - SITA / Michal Burza

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rázsochy, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)