Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Raši(mu) straší

07.08.2008, 11:07 | Rado Baťo

Názor | R. Baťo: Koniec nádejí, že Ivana Valentoviča nahradil schopný človek.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy

Názory

Sú dva dôvody, prečo ministri predkladajú hlúpe návrhy zákonov. Chýbajúca osobná integrita a nekompetentnosť. Prvý prípad nastáva, keď zrealizujú nápad predsedu vlády, alebo jeho našepkávačov, hoci vedia, že je zlý.

Taký je návrh Jána Počiatka o cenovej regulácii pri prijímaní eura. Žiaden minister financií pri zmysloch sa pod takéto dačo nepodpíše, ak mu len trochu záleží na odbornej reputácii.

Za dva roky premiér neposkytol dôkaz, že by zdravotníctvu rozumel hlbšie, než v rovine štátne je dobré, súkromné zlé a zisk je úplne fuj. Z tohto dôvodu je zdanlivo technokratická novelizácia zákonov o zdravotnom poistení a zdravotných poisťovniach od Richarda Rašiho pravdepodobne návrh druhého typu. A, bohužiaľ, koniec nádejí, že by Ivana Valentoviča nahradil schopný človek.

Novele sa TREND venuje podrobne na inom mieste, preto stručne: motivácia je uľaviť Všeobecnej zdravotnej poisťovni a natlačiť do nej peniaze. Dôsledky budú nepríjemné.

radobatokom01obrazok.jpg

Zobrať poisťovniam takmer všetky peniaze do prerozdeľovacieho mechanizmu (najmä v prospech Všeobecnej) znamená zničiť motiváciu efektívne zbierať poistné. Uvoľniť kritériá platobnej schopnosti znamená riskovať nedisciplinovanosť.

Sto miliónov eur v rukách úradníkov navyše na „nákladnú zdravotnú starostlivosť“ znamená potenciálne sto miliónov premrhaných eur navyše.

Možno je prehnané odpísať ministra po prvom vážnejšom návrhu zákona. Možno. Ale na odhalenie slabín novely netreba extra-hyper-ultra hlboké znalosti ekonómie zdravotníctva.

Príprava, napísanie a zeditovanie článku trvali TRENDU tri pracovné dni. Koľko môže analýza zabrať ministrovi, ktorý má otvorené dvere k dátam, ľuďom a expertízam?

Buďme pesimisti, deň? Ak si nevšimol také triviálne odhaliteľné riziká novely, ktorú podpísal, je pre Richarda Rašiho prívlastok „nekompetentný“ prejav zdvorilosti.

Novela je o to horšia, že poisťovne – bez ohľadu na to, ako ďaleko fungujú od pomyselného optima – sú najdisciplinovanejší prvok slovenského zdravotníctva. Nemocnice sa potácajú od rozkrádania k mrhaniu a zúfalému hľadaniu peňazí.

Manažérske riešenie ich problémov spočíva v neplatení faktúr a odvodov do Sociálnej poisťovne. Zdá sa, že kultúrou nedisciplinovanosti a ad hoc riešení sa bývalý šéf fakultnej nemocnice snaží infikovať i poistný trh.

Komplexný systém ako zdravotníctvo nepadá zo dňa na deň. Keď parlament novelu schváli, nenastane koniec sveta. Lenže v tom je nebezpečenstvo – séria čiastkových, technických, drobných zmien zničí starý poriadok a nahradí ho chaosom.

A po rokoch bude musieť nejaký nešťastník zasa vyrukovať s tvrdými rozpočtovými obmedzeniami, plánom na zaplatenie dlhov a dvadsaťkorunáčkami, aby ho pospolitý ľud mohol dosýta nenávidieť. V tom čase budú Valentovičovia a Rašiovia ceriť zuby z pohodlného útočiska. Kvôli dobru všetkých dúfajme, že to bude ďaleko od financovania zdravotníctva.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Názory