Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Reakcia na článok „Schizofrénia ministra hospodárstva narastá“ alebo schizofrénia týždenníka TREND

20.09.2016, 15:24 | Peter Žiga

Spoločnosť Taper je štandardná obchodná firma, ktorá vznikla pred viac ako 20 rokmi, prosperovala dávno pred mojim vstupom do politiky a rástla aj počas vlády Ivety Radičovej. Od roku 2012 neobchoduje so štátom a od štátnych lesov SR neodobrala ani kubík dreva. Bolo to zámerné rozhodnutie, lebo je úplne jasné, že by sa to bez ohľadu na okolnosti, alebo transparentnosť so stopercentnou istotou pokúsili zneužiť obchodní konkurenti, alebo opozícia.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

Žiga

Napriek tomu sa pravidelne objavujú články v médiách, ktoré tvrdia opak. Radi sa odvolávajú na organizáciu spracovateľov dreva, pričom najviac verejne kričí práve ten, ktorý sa zaraďuje priamo k priekupníkom s drevom. A „zhodou okolností“ kričal aj na predvolebnom brífingu jednej z opozičných strán. Áno, presne tej cirkusovej, s ktorou by do vlády išiel iba politický samovrah.

Neprehliadnite

Najskôr sa podsúvalo, že ťažím z toho, že som minister životného prostredia. Keď sa prišlo nato, že je to nepredstaviteľné a každé rozhodnutie je pod drobnohľadom tretieho sektora, prišli konšpiračné teórie o obchodoch z druhej ruky. Faktom je, že spoločnosť Taper neodobrala ani kubík dreva od Štátnych lesov SR, ktoré jediné s takýmto drevom môžu obchodovať a naopak obchoduje na trhu, ako každý iný. A faktom je, že obchodný život spoločnosti neovplyvňujem. Rovnako nemám žiaden konflikt záujmov ako verejný funkcionár, pretože moja funkcia nemá na rozhodnutia v tejto oblasti žiaden dosah. Bodka.

Trend však teraz prišiel s novým tvrdením, že údajne nevytváram dobré prostredie pre rozvoj domáceho priemyslu a podnikania. A to vraj preto, lebo firma Taper má z predaja do zahraničia tretinu svojich tržieb. Trend ďalej tvrdí, že z dreva, čo vyvezie do zahraničia by mohla fungovať väčšia drevospracujúca fabrika na Slovensku a zamestnať ľudí.

Je až neuveriteľné s akou ľahkosťou „odborný“ týždenník urobí takýto záver bez ohľadu na naozajstnú komplexnosť drevospracujúceho sektora a všetkých problémov s ktorými zápasí. Od nedostatočných inovácií, možnosti prístupu na zahraničné trhy, marketingu, investícií a mnoho ďalšieho. Autor tejto analýzy by mal mať väčšiu úctu k faktom a nespoliehať sa na tvrdenia ľudí, ktorí týždenník Trend použijú len iba ako nástroj konkurenčného boja.

Schizofrénia Trendu spočíva aj v tom, že má podtitul týždenník o ekonomike a podnikaní, ale to čo navrhuje je skôr o plánovanom hospodárstve z éry socializmu. Slovensko je však trhová ekonomika, kde o vzniku a pôsobení súkromnej spoločnosti nerozhoduje štát a celkom určite sa nedá žiadnej firme určiť koľko percent má alebo nemá vyvážať do zahraničia. To sa naposledy dialo v plánovanom hospodárstve za socializmu a rozhodne to nie je v súlade s pravidlami EÚ o voľnom pohybe tovaru.

Mimochodom, redaktor by si mohol upraviť nepravdu, na ktorej postavil celý záverečný odsek článku. Stačia tri kliky a zistil by, že "tajomný" pán Lelák už dávno nie je vo svojej funkcii. To by sa však konšpiračná teória v článku zrejme hneď zrútila.

Autor je minister hospodárstva SR

TREND opakovane (naposledy v pondelok) ponúkol stretnutie a priestor na široký rozhovor Petrovi Žigovi, v ktorom má možnosť sa vyjadriť nielen k danej téme ale napríklad aj k jeho práci na vylepšení podnikateľského prostredia na Slovensku. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Žiga