Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Reality ešte investorom zarábajú, môžu umelo zdvihnúť ceny

22.01.2016, 16:30 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Veľmi nízka inflácia v krajinách platiacich eurom je dôvodom, prečo Európska centrálna banka (ECB) zjednodušene povedané pumpuje nové peniaze do eurozóny. Problémom je, že zatiaľ sa jej úplne nedarí tieto peniaze presunúť do úverov, aby to viedlo k štandardnému rastu ekonomiky a cien. Aj keď uvoľnenú politiku realizuje cez nákupy dlhopisov ECB už od polovice vlaňajška, čerstvé správy hovoria, že inflácia v eurozóne je stále blízko nuly. I keď podľa štatistík ECB posledné dáta o úverovaní predsa len mierny nárast odhaľujú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ako uviedol Ewald Nowotny, guvernér Rakúskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB na januárovej konferencii Euromoney vo Viedni, uvoľnená menová politika „nie je taká úspešná, ako sme čakali. Pretože dôležitejšiu úlohu pre financovanie firiem predstavujú kapitálové trhy a nie banky, ktoré sú navyše pri úverovaní opatrnejšie aj kvôli pravidlám Basel II.“ Zároveň ale prílev peňazí podľa guvernéra v súčasnosti nevytvára žiadne riziká pre vznik cenových bublín u žiadnej skupiny aktív.

Komerční bankári ale upozorňujú na nehnuteľnosti. „Pri súčasných nízkych výnosoch sú reality oblasťou, ktorá nejaké výnosy ešte ponúka. Preto sa k nim obracia viac investorov a aj takí, ktorí s realitami nemajú skúsenosti,“ opisuje Jozef Síkela, člen predstavenstva Erste Group zodpovedný za firemné bankovníctvo. Práve vo väčšom záujme a aj zo strany menej skúsených investorov je priestor pre tvorbu realitných bublín.

J. Síkela k výsledku krokov ECB dodáva, že uvoľnená monetárna politika ECB pomáha hlavne vládam. Vysvetľuje to tým, že súčasné veľmi nízke úrokové sadzby sú síce dobrou správou pre dlžníkov, ale bankám v agresívnejšom úverovaní bráni preregulovanosť biznisu. Musia prísnejšie ohodnotiť klienta a zabezpečenie úveru, čo podľa neho paradoxne v tejto dobe niektoré menšie firmy odstrihne od prístupu k bankovej pôžičke.

Čo sa týka nízkej inflácie na Slovensku, je to síce problémom, ak ide o dlhodobejší stav, ale v niektorých prípadoch môže ekonomiky aj stimulovať. Čo je aj doterajší prípad Slovenska podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tótha. Podľa neho bol doterajší nulový rast cien pre krajinu užitočný, pretože podporil rast ekonomiky ako aj export, ktorý je jej významnou časťou. „Ale netvrdím, že to nie je problém.“

Vlaňajšok skončilo Slovensko s defláciou -0,3 percenta, teda počas roka v priemere ceny tovarov dokonca klesli oproti roku 2014. J. Tóth takýto vývoj cien pripisuje nielen nízkym cenám energií, ktoré sa v našich podmienkach premietajú významne aj do poklesu cien služieb, ale aj klesajúcimi cenami potravín. Slovensko, Poľsko a Rumunsko vykazujú v rámci eurozóny najnižšiu infláciu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy ECB, inflácia, reality

Diskusia (0 reakcií)