Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Regulované nájomné končí v roku 2016

07.07.2011, 13:03 | ČTK

Poslanci odhlasovali zákony, ktoré majú riešiť problém reštituovaných bytov

  • Tlačiť
  • 1

Majitelia reštituovaných bytov na Slovensku budú môcť od marca budúceho roka vypovedať z nájmu ľudí, ktorí platia regulované nájomné. Nemajetní nájomníci výmenou dostanú nájomné byty od obcí, ktorých výstavby alebo kúpu podporí štát. Návrhy príslušných zákonov dnes schválil parlament.

Regulované nájomné chráni nájomníkov v bytoch, ktoré sa po znárodnení za komunizmu dostali po roku 1989 späť do vlastníctva pôvodných majiteľov. Vlastníci týchto stavieb dlhodobo kritizujú, že regulované činže sú v porovnaní s trhovými cenami niekoľkonásobne nižšie a nestačia ani na opravu budov. To uznal i štát.

Presný počet bytov s regulovaným nájomným na Slovensku nie je známy, podľa odhadov je to najviac niekoľko tisíc. To je výrazne menej než v Česku, kde regulované nájomné zostáva do konca roka 2012 pre asi 300-tisíc bytov. V prípade ďalších zhruba 400-tisíc bytov skončilo v závere vlaňajška.

Poslanci parlamentu vládnu predlohu pozmenili a okrem iného posunuli termín podávania výpovedí nájomníkom. „Pôvodne navrhovaný termín 31. decembra 2011, do ktorého môžu prenajímatelia dávať nájomcom výpovede, sa zdal byť prenajímateľom neprimerane krátky,“ zdôvodnila zmenu Národná rada.

Nárok na nájomný byt od obcí budú mať po výpovedi z regulovaného nájomného len ľudia, ktorí sami alebo členovia ich domácnosti nevlastnia iný byt alebo si nemôžu dovoliť obstarať vlastné bývanie. Do pridelenia obecného bytu nájomníci budú môcť zostať v terajšom byte, nájomné sa im však každoročne až do roku 2015 zvýši o pätinu.

Na výstavbu náhradných bytov štát prispeje obciam v budúcich rokoch čiastkou 72,7 milióna eur. Za túto sumu by sa malo postaviť tisíc nájomných bytov. V minulosti sa úradom prihlásilo viac ako 900 nájomníkov s regulovanou činžou, ktorí obývajú byty hlavne v centre Bratislavy.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 1

Tagy byty, reštitúcie