Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Reťazcom v Česku chýbajú zamestnanci, Kaufland zvyšuje platy

17.07.2017, 16:20 | ČTK

Obchodný reťazec Kaufland od 1. augusta zvýši mzdy zamestnancov na prevádzkových pozíciách, v logistike a v mäsozávode v priemere o 14 percent. V absolútnych čiastkach ide o zvýšenie o 1 000 až 3 000 českých korún hrubého mesačne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

„Na najnižších pozíciách garantujeme najneskôr do dvoch rokov od nástupu mzdu minimálne vo výške 21-tisíc korún (805 eur) hrubého mesačne. Vzhľadom na to, že zamestnávame veľmi veľa žien, umožňujeme im prácu na kratší úväzok, aby mohli lepšie skĺbiť prácu a rodinu,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Renata Maierl.

K mzdovému ohodnoteniu firma ponúka nadštandardné príplatky za nočné zmeny, až päť týždňov dovolenky, 13. plat pre zamestnancov na neriadiacich pozíciách a ďalšie benefity. Nemecký Kaufland zamestnáva v Česku na rôzne typy pracovných úväzkov viac než 19-tisíc ľudí.

Neprehliadnite

Mnohé veľké obchodné reťazce v krajine od júla zvýšili platy svojim pracovníkom. Hypermarkety Globus zvýšili zamestnancom v obchodoch plat v priemere o 1 000 korún mesačne. Tesco zdvihlo základnú tarifnú mzdu v priemere o 11 percent. Reťazec Penny zvyšoval tento rok platy dvakrát, pokladničky sa v júli dočkali zvýšenia mzdových pásiem v priemere o 860 korún. Albert navýšil mzdy zamestnancom pracujúcim na prevádzkových pozíciách v obchodoch v priemere o päť percent.

Priemerná mzda prevádzkových zamestnancov sa podľa predsedníčky Odborového zväzu pracovníkov obchodu (OSPO) Renáty Burianovej v súčasnosti pohybuje okolo 14 500 korún, líši sa však reťazec od reťazca. Vlani to bolo o 500 korún menej. Portál Platy.cz uvádza priemernú mzdu na pozícii predavač 15 595 korún, pokladníčka má plat 15 319 korún. Priemerná hrubá mesačná mzda pritom v prvom štvrťroku tohto roka predstavovala 27 889 korún.

V niektorých reťazcoch ide tento rok už o druhé zvýšenie miezd. Obchodníkov k tomu núti nedostatok prevádzkových pracovníkov či snaha udržať si tie existujúce.

Zvyšovanie miezd naštartoval v marci podľa odborárov krok diskontu Lidl, ktorý zdvihol nástupnú mzdu v obchodoch o štvrtinu. V Lidli dosahuje pri štyridsaťhodinovom úväzku týždenne priemerná mzda predavačov a pokladníčok podľa firmy 24 897 korún. Nástupná mzda pre pokladníčky v Penny markete je teraz v priemere 17 500 korún, v Prahe 20 500 korún.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Česko, Kaufland, Lidl, obchodné reťazce, platy