Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rezort kultúry dočasne povedie Pellegrini. Novým ministrom by mohol byť Erik Tomáš

07.03.2018, 08:36 | SITA | TASR

Prezident SR Andrej Kiska v stredu poverí dočasným vedením ministerstva kultúry Petra Pellegriniho. Vicepremiéra prijme o 15:30 v Prezidentskom paláci. O tom, že prezident „na návrh predsedu vlády určí podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu P. Pellegriniho za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať veci ministra kultúry“ informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

  • Tlačiť
  • 1

Aktualizované v celom rozsahu

Minister kultúry Marek Maďarič oznámil na tlačovej besede v stredu 28. februára, že podáva demisiu. Informoval, že svoje rozhodnutie najskôr v ten deň ráno oznámil premiérovi a predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a v pondelok 5. marca demisiu doručí prezidentovi SR A. Kiskovi.

M. Maďarič tvrdí, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobné rozhodnutie, ako minister kultúry sa nevie ľudsky vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia bol zavraždený novinár. M. Maďarič to povedal v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Neprehliadnite

Pred neho ako ministra kultúry vražda novinára stavia vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. „Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra,“ dodal.

Prezident v pondelok po prijatí odchádzajúceho ministra kultúry pre médiá uviedol, že demisiu prijme a po dohode s vládou poverí P. Pellegriniho dočasným riadením ministerstva kultúry. A. Kiska si Maďaričovu prácu a aj rozhodnutie podať demisiu cení.

Tomáš, Jarjabek či Podmanický

Smer-SD začal hľadať nového ministra kultúry, ktorý nahradí M. Maďariča. Podľa informácií TASR sú v hre tri mená, poslanci Národnej rady SR Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek.

„Sú to len mediálne špekulácie. Neviem o tom, že by predsedníctvo Smeru-SD prijalo v tejto veci nejaké rozhodnutia,“ uviedol E. Tomáš. Strana sa podľa jeho slov naplno sústreďuje na stabilizáciu vládnej koalície. „Logicky sa až po vyriešení situácie môže diskutovať o personálnych zmenách vo vláde,“ doplnil.

D. Jarjabek tvrdí, že o tom neuvažoval, ani neuvažuje. „Dnes sa riešia iné veci. Pre mňa je dôležité, aby nastal istý dohovor v rámci koalície, aby vláda mohla fungovať ďalej a spoločenská situácia sa dostala do normálu,“ uviedol predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Priorita je podľa jeho slov vyšetrenie vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice, následne dohoda v koalícii a až potom ďalšie veci. „Kto bude minister kultúry, ma v tejto chvíli až tak nezaujíma,“ doplnil D. Jarjabek.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Marek Maďarič, Ministerstvo kultúry, Peter Pellegrini