Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Richter chce diskutovať o 13. dôchodku pre každého

29.05.2019, 16:48 | TASR

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) urobí všetko, aby presadil vážnu diskusiu o 13. dôchodku. Povedal to v stredu v príhovore na konferencii Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS), ktorá má takmer 100-tisíc členov.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

dôchodky

„Je to vízia a potreba, 13. dôchodok sa týka každého dôchodcu,“ zdôraznil. „Ak by sa aj začalo s nižšou sumou, že by to hneď nebola plná hodnota, je ale dôležité, aby sme naštartovali proces,“ povedal J. Richter s tým, že viacerí seniori už nemajú príležitosť si finančne prilepšiť prácou. V súvislosti s vianočným príspevkom uviedol, že tento rok bude zvýšený o sto percent prvýkrát.

Neprehliadnite

Minister ocenil pracujúcich seniorov. „V žiadnom prípade neberú miesta mladým, pretože máme skoro stotisíc voľných pracovných miest. Často seniori pracujú na miestach, ktoré možno nie sú také zaujímavé pre mladých ľudí, ale sú potrebné na chod ekonomiky,“ konštatoval. Pripomenul, že dôchodcom pracujúcim na dohodu je poskytovaná rovnaká výhoda ako pracujúcim študentom v súvislosti s odvodmi.

Šéf rezortu práce je presvedčený o tom, že zastropovanie dôchodku je dobré riešenie. „Nikto nebude nikoho vyháňať v 64 rokoch, to je možnosť. Ak sa niekto už zdravotne nebude na to cítiť, ak fyzické sily ubudli, môže odísť na dôchodok bez nejakej ujmy, ako by to bolo v prípade predčasného dôchodku, kde sa isté percentá odrátavajú,“ uviedol s tým, že ak občan chce ďalej pracovať, má na to zákonne vytvorené podmienky.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy dôchodky