Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z vianočného príspevku 13. dôchodok. Smer detaily zmeny neukázal

06.08.2019, 19:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Do výplatného termínu vianočných príspevkov pre dôchodcov je ešte ďaleko, parlament však už na konci júna schválil nový systém jeho výpočtu. Po novom bude jeho maximálna výška 200 eur, dostanú ju však len penzisti s najnižšími dôchodkami. S návrhom nesúhlasila parlamentná strana SaS, ktorá hovorí o nesystémovom riešení. Analytici tvrdia, že je to krok proti ekonomickej logike a predvolebná kampaň strany Smer-SD. Šéf rezortu práce Ján Richter zvýšenie hodnotí ako úspech a hovorí o ambícii, postupne pretransformovať vianočný príspevok na 13. dôchodok pre všetkých a v plnej výške ich mesačnej penzie.

  • Tlačiť
  • 0

Vianočný príspevok zaviedla ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2006. V priebehu rokov sa systém vyplácania niekoľkokrát menil. Minulý rok bol nastavený tak, aby jeho maximálna výška dosiahla sumu 100 eur. Nárok na plnú výšku mali len penzisti, ktorí poberajú dôchodok menší alebo rovný sume životného minima.

Samotný vianočný príspevok bol v tom prípade 87,26 eura. K tomu sa doplácal aj jednorazový príplatok v sume 12,74 eura, ak výška dôchodku nepresahovala dvojnásobok sumy životného minima. Ak mal dôchodca nárok na plnú výšku vianočného príspevku, logicky spĺňal aj podmienku na jednorazový príspevok. Ostatným sa výška odvíjala od nastaveného vzorca.

Neprehliadnite

Dvojnásobný vianočný príspevok

Strana Smer-SD už minulý rok hovorila o zvýšení vianočného príspevku na dvojnásobok. Pôvodný plán však nerátal s jednorazovým príspevkom, preto mala byť jeho výška zhruba 170 eur. Vláda počkala a v apríli tohto roka nakoniec predložila návrh, ktorý počítal s maximálnou sumou 200 eur, pričom vianočný príspevok bude minimálne 10 eur. Návrh prešiel parlamentom na konci júna.

Na podmienkach nároku sa mení

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dôchodca, Robert Fico, SAS, Smer-SD

Diskusia (0 reakcií)